کد خبر: 92876

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۲۵ - ۱۴:۳۲   

Print Friendly

فاینانس ۸میلیارد دلاری کره‌جنوبی برای توسعه خدمات درمانی در ایران


پایگاه خبری تدبیر تازه- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران گفت: افزون بر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در قالب فاینانس از سوی کره جنوبی برای ساخت سه بیمارستان در ایران اختصاص پیدا کرده است و تا ۸ میلیارد دلار نیز قابل افزایش است.
به گزارش پایگاه خبری تدبیر تازه، دکتر سید حسن هاشمی روز جمعه در آیین امضای ۷ سند همکاری با کره جنوبی با حضور’ نیونگ هوو پارک’ وزیر بهداشت این کشور در سئول با تشکر از دولت کره جنوبی که تلاش می کند مشکل بین بانک های دو کشور را حل کند گفت: زمینه برای حضور و حمایت از بانک های کره ای در ایران فراهم است.
وی در ادامه با اشاره به سفر خود به کره جنوبی گفت: از دو سال پیش برای حضور در کره دعوت شده بودم که اکنون این فرصت فراهم شد.
او با اشاره به اینکه چند ماه بیشتر از شروع دولت دوم دکتر روحانی نگذشته است گفت: یک فرصت ۴ ساله در اختیار داریم و امیدواریم بتوانیم در این ۴ سال نه تنها در حوزه بهداشت و درمان بلکه در سایر حوزه ها نیز روابط خود را با کره جنوبی توسعه دهیم.
وی ادامه داد: رییس دولت جمهوری اسلامی ایران یکی از مهمترین اولویت هایش را سلامت مردم قرار داده است و امیدواریم در دولت دوازهم بتوانیم طرح تحول سلامت را ادامه بدهیم.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در دولت دکتر روحانی سهم سلامت در GDP به ۸٫۵ درصد افزایش یافته است گفت: اگرچه اکنون ۱۲۶ هزار تخت داریم اما به ۱۰ هزار تخت بیمارستانی نیاز داریم که باید در ۱۰ سال آینده بسازیم.
به گفته وی کره جنوبی در حوزه تجهیزات پزشکی، پرونده سلامت و بیمه ، پیشرفت های خوبی داشته است که می تواند بخشی از بازار را به منطقه ما اختصاص پیدا کند.
دکتر هاشمی افزود: در ایران هم قدم های موثری در جهت سلامت ، بهداشت ، درمان و اموزش پزشکی برداشته شده است که امیدواریم با کمک کره جنوبی ان را توسعه دهیم.
وی ادامه داد: اگرچه در یک دهه گذشته تلاش شد به دلیل تحریم ها از دستاوردهای پزشکی محروم شویم اما اکنون رتبه ۱۶ جهان و اول منطقه را داریم.
وی تاکید کرد: حضور ما هم در سئول به خاطر استفاده از تجربه شما است و امیداوریم از این فرصت حداکثر استفاده را ببریم.
دکتر هاشمی افزود: هزینه زیادی در کشور برای درمان و پیشگیری انجام می دهیم اما می توان با استفاده از تکنولوژی و نرم افزارهای کره ای این حوزه را در کشور توسعه داد.
وزیر بهداشت افزود: حجم مبادلات دو کشور در حال حاضر حدود ۷ میلیارد دلار است که می تواند افزایش پیدا کند و بخشی از آن می توان در حوزه سلامت سرمایه گذاری شود.
وی گفت: ما خواهان توسعه روابط بین دو کشور هستیم و توقع داریم شرکت های کره ای در زمینه صنعت ساخت بیمارستان، تجهیزات بیمارستان و صنعت بیمه از ما حمایت کنید.
وزیر بهداشت افزود: بخشی از بازار خودرو و صوت و تصویر ایران در اختیار کره است و انتظار داریم این حمایت را هم در حوزه پزشکی داشته باشیم.
به گفته وی، روابط برد – برد در اقتصاد ایران تاب آوری و دوام بیشتری دارد شرکت های زیادی به ایران امده اند اما نتیجه نداشته اند و فکر می کنم مذاکره کافی است و باید نتیجه کار این شرکت ها را عملی ببینیم چون مردم از ما انتظار دارند و باید به این انتظار جواب داد.
او در پایان به صورت رسمی از وزیر بهداشت کره جنوبی خواست به ایران سفر کند.
وزیر بهداشت و رفاه اجتماعی کره جنوبی نیز در این نشست با اشاره به اینکه اماده هر نوع کمک به ایران است گفت: برای توسعه خدمات بهداشتی و درمانی در ایران اماده هر نوع همکاری هستیم.
پارک نیونگ هو با اشاره به فاینانس یک و نیم میلیارد دلاری بانک های کره ای برای ساخت بیمارستان در ایران گفت: وی افزود: بانک صادرات و واردات کره جنوبی در مجموع بیش از ۸ میلیارد دلار تامین مالی صادرات را بر اساس تضمین های وزارت اقتصاد و دارایی ایران برای سفارشات از شرکت های کره ای و معاملات صادراتی با ایران تامین می کند.
در ادامه این ایین هفت سند همکاری در بخش های مختلف به امضا وزیر بهداشت ایران و ‘پارک نیونگ هو’ وزیر بهداشت و رفاه اجتماعی این کشور رسید.
اولین سند همکاری، تفاهم نامه اجرایی همکاری در حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی بود که بین وزاری بهداشت و درمان ایران و کره جنوبی منقعد شد.
در ادامه تفاهم نامه همکاری در حوزه ساخت بیمارستان بین شرکت کره ای سامسونگ سی اند تی و بیمارستان های قلب شهید رجایی، مازندران و شرکت ساختمانی کره ای پوسکو و بیمارستان شیراز به امضا رسید.
دومین سند کارگروه مشترک سلامت دو کشور نیز به نمایندگی و با حضور لی مین وان، مدیرکل امور خدمات بازرگانی خارجی وزارت بهداشت و رفاه اجتماعی کره جنوبی و لاری مدیرکل امور بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، بین ۲ طرف امضا شد.
همچنین تفاهم نامه بیمه سلامت توسط کیم سونگ تگ رئیس موسسه خدمات بررسی و ارزیابی بیمه درمانی کره جنوبی (هیرا) و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران به امضا رسید.
یادداشت تفاهم همکاری در زمینه سیستم اطلاعاتی بیمارستان نیز بین بک نام جونگ، مدیر عامل بیمارستان بوندانگ سئول و سرپرست دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منعقد شد.

وزیر بهداشت به همراه یک هیات شامگاه چهارشنبه به کره جنوبی سفر کرد و تا فردا شنبه ادامه دارد. در این سفر هیاتی از وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی دکتر قاضی زاده هاشمی را همراهی می کنند.

Print Friendly
برچسب‌ها, , ,
ارسال دیدگاه

یادداشت ها
اخبار ویژه

 

Print Friendly