کد خبر: 87364

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۸/۱۷ - ۱۴:۴۱   

Print Friendly

بارش افکار در حمام و يارانه بابک زنجاني!/طنز


پایگاه خبری تدبیر تازه- امروز اگر حال و حوصله داشته باشيد و تنبلي نکنيد قصد دارم شما را با يکي از مکان‌هاي معتبر علمي‌که از دير باز مامن دانشمندان و مخترعين جهان بوده، آشنا کنم.
وحید حاج سعیدی – امروز اگر حال و حوصله داشته باشيد و تنبلي نکنيد قصد دارم شما را با يکي از مکان‌هاي معتبر علمي‌که از دير باز مامن دانشمندان و مخترعين جهان بوده، آشنا کنم. «حمام عمومي!» بله حمام عمومي‌…  اين که فکر کنيم حمّام‌ها در گذشته فقط جاي شستشو و استحمام بودند،  چندان درست نيست و برخي اختراعات و اکتشافات و بارش افکار در همين مکان پاکيزه و تميز يعني حمّام رخ داده است. مشهور ترين و معروف ترين آنها نيز،  کشف بزرگ علمي‌توام با فرياد‌هاي «اورکا اورکاي» جناب ارشميدس است که کاشف به عمل آورد که هر جسمي‌که در آب قرار گيرد به اندازه ي آبِ هم حجمِ خودش سبک تر مي‌شود.( البته پيش خودمان بماند که در آن زمان کلي هم حرف و حديث پشت سر ايشان مطرح شد و او را سين جين کردند؛ حتي شايع است که چند روزي را هم به خاطر اين کشف حجاب در کميته انضباطي سپري کرده است! ) در سال ۱۹۶۷ هم مخترعي به نام «جان شپرد بارون» در حال دوش گرفتن طرح اولين دستگاه ATM جهان به ذهنش خطور کرد. چند سال قبل نيز «گريم اوبري» قهرمان دوچرخه سواري در زمان حمام گرفتن به طراحي يک دوچرخه جديد غير معمولي پرداخت و اميدوار است بتواند با آن رکورد سرعت زميني را بشکند. علي الظاهر جناب مولوي حق داشت که مي‌فرمود: « نقشه‌هايي کاندرين حمام‌هاست!» منتهاي قضيه آدم بايد حواسش را جمع کند و اين نقشه‌ها را رمز گشايي کند و از وقتش در حمام به نحو احسن استفاده کند؛ نه مثل عمو سيفي ( سرايدار مفخم مدرسه ما ) که موقع حمام کردن فقط آواز مي‌خواند! البته از روزي که اعلام کردند يارانه ثروتمندان قطع خواهد شد ايشان کمي‌قاطي کرده است و در مصرف آب صرفه جويي مي‌کند و ديگر کبکش خروس که خوب است گنجشک هم نمي‌خواند و وقت حمام سه سوته خودش را گربه شور مي‌کند و خلاص… ناگفته نماند اين بنده خدا هم مثل ما هشتش گرو نه است ولي معتقد است که ثروتمند واقعي کسي است که قرض ندارد! فلذا فکر مي‌کند يارانه ايشان هم بزودي مثل يارانه بابک زنجاني و اعوانش قطع خواهد شد! علي ايحال با توجه به موقعيت استثنايي علمي‌حمام و امکان بروز استعداد‌هاي بالقوه برخي افراد در حين استحمام، به شيوه مالوف و رسم معهود پيشنهاداتي در خصوص استفاده بهينه از حمام ارائه مي‌شود:

الف) يارانه حمام: پيشنهاد مي‌شود به منظور شکوفايي استعداد‌هاي ناشکفته،  يارانه حمام به افرادي که احتمال به منصه ظهور رسيدن استعداد‌هاي بالقوه شان وجود دارد تعلق گيرد تا به جاي گذران وقت در کتابخانه‌هاي عمومي، مراکز تحقيقاتي و آزمايشگاه‌ها، وقت بيشتري را درحمام بگذرانند.

ب) بارش افکار در حمام: توصيه مي‌گردد در کف شهر حمام‌هاي عمومي‌مدرن داراي خزينه‌هاي شيک و مدرن احداث شوند تا دوستان نخبه در کنار هم،  علاوه بر تبادلات افکار علمي‌از افاضات مشت و مال دلاکان شيرين سخن هم بي بهره نمانند و بارش افکار رونق بگيرد.

ج) اشتغال زايي: بي شک يکي از گرفتاري‌هاي عمده دولت‌ها معضل بيکاري ست. با احياي حمام‌هاي سنتي مثل حمام راحت آباد و نواب تهران و…  زمينه اشتغال برخي از بيکاران به صورت صندوقدار، دلاک،  تون چي يا تونتاب،  مشتمالچي، جامه دار و فروشندگان روشور، ليف و کيسه و شامپوي زرد يک نفره و…   فراهم مي‌شود.

اميد است با اتخاذ تصميمات اصولي شاهد روز‌هايي باشيم که حمام‌ها به جايگاه اصلي خود که همانا رمز گشايي از اسرار علمي‌و خطور فکر‌هاي بکر به ذهن افراد مي‌باشد، برسند و علاوه بر ماليدن پوزه بيکاري به توني حمام، زمينه کشف و ابداع رويکرد‌هاي نوين و نوظهور فراهم شود. عافيت باشيد…

 

 

Print Friendly
برچسب‌ها, , ,
ارسال دیدگاه

یادداشت ها
اخبار ویژه

 

Print Friendly