کد خبر: 72549

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۵/۲۳ - ۱۳:۱۳   

Print Friendly

ماجرای انتقال ۴۰۰ میلیون یورو پول سازمان حج و زیارت توسط بابک زنجانی


پایگاه خبری تدبیر تازه-انتقال ۴۰۰ میلیون یورو پول سازمان حج و زیارت توسط بابک زنجانی در یازدهمین جلسه رسیدگی دادگاه مطرح شد.


به گزارش پایگاه خبری تدبیر تازه؛یازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده ۲ متهم نفتی(همدستان بابک زنجانی) به نام‌های مهدی شمس(متهم ردیف دوم) و حمید فلاح هروی(متهم ردیف سوم) دقایقی پیش در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه با قرائت آیاتی از قران کریم آغاز شد.

400 میلیون یورو انتقال پول سازمان حج و زیارت توسط بابک زنجانی

قاضی مقیسه در ابتدای جلسه به بیان اتهامات متهم ردیف سوم این پرونده که از سوی نماینده دادستان قرائت شده بود پرداخت و گفت:حمید فلاح هروی، متهم به فساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور با علم ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی و مشارکت عامدانه و عالمانه نسبت به تشکیل شبکه کلاهبرداری و پولشویی و مشارکت در کلاهبرداری از شرکت نفت و شرکت اچ کی به مبلغ ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو و کلاهبرداری از سازمان تامین اجتماعی با استفاده از ۵ فقره چک به مبلغ ۴۴۴ میلیارد ۲۵۲۴ میلیون ین ژاپن و استفاده از عواید حاصل از جرم به مبلغ ۱۴۸ میلیارد یورو پول متهم است.

قاضی مقیسه بر طبق ماده ۳۵۴ قانون آیین دادرسی کیفری به حاضران در جلسه از باب حفظ نظم دادگاه تذکر داد.

قاضی در ادامه از متهم ردیف سوم در خواست کرد تا در جایگاه قرار بگیرد و برابر با کیفر خواست از خود دفاع کند.

فلاح هروی متهم ردیف سوم با قرار گیری در جایگاه دفاعی گفت: من کسی را به غیر از مهدی شمس به زنجانی معرفی نکردم در آن زمان بابک زنجانی شرکت هواپیمایی قشم ایر را از سپاه خریداری کرد و به دنبال گسترش ناوگان آن بود که از من پرسید آیا شخصی را برای این کار می‌شناسی که بنده شمس را معرفی کردم.

وی ادامه داد: خود شمس هم اقرار کرده بنده وی را در سال ۸۸ برای خریداری هواپیما به زنجانی معرفی کردم و این موضوع ارتباطی با فروش نفت ندارد، من حتی یک بار هم سوار هواپیمای خریداری شده نشدم و علم غیب هم نداشتم که قرار است این ماجرا اتفاق بیفتد و هیچ کس دیگری را نمی‌توانید در پرونده پیدا کنید که من معرفی کرده باشم.

قاضی مقیسه گفت: ما نگفتیم که شما سوار هواپیما شده اید، بلکه گفتیم این معرفی ساده نبوده و باعث غارت اموال شده است و نکته مهم ارتباط تنگاتنگ شما با زنجانی و شمس بوده که نفت را تحویل گرفتید و پول آن را تحویل ندادید، شما یک شبکه سازمان‌یافته تشکیل دادید و ایادی داشتید که هنوز پول نفت در دست آنها است و نظام باید این پول را از حلقوم آنها بیرون بیاورد.

فلاح هروی در دفاع از خود گفت: در اواخر سال ۸۹ زنجانی فعالیت زیادی در امور بانکی داشت که از من درخواست کمک کرد و بنده به وی گفتم از این امور سردر نمی‌آورم به همین دلیل وی را به مسئولان وقت اقتصادی وزارت اطلاعات معرفی کردم آنها هم گفتند ما به زندانی بودن گذشته زنجانی کاری نداریم زیرا مجازات خود را طی کرده است و از من خواستند دیگر به موارد بعدی کاری نداشته باشم و خودم را کنار بکشم.

درخواست وزارت اطلاعات از زنجانی برای گسترش ناوگان هوایی

وی افزود: مسئولان وزارت اطلاعات از زنجانی خواسته بودند که برای گسترش ناوگان هوایی اروپایی کاری انجام دهند به همین دلیل  جلسه‌ای در دفتر هواپیمایی تشکیل شد.

قاضی مقیسه گفت: آنها از تخلفات زنجانی اطلاع نداشتند و نمی‌دانستند که لوازم آرایش می‌فروشند و در زندان بوده چون شما به آنها نگفتید.

فلاح هروی پاسخ داد: امیرالمومنین علی(ع) گفته اگر دیدید کسی گناهی کرده به رویش نیاورید شاید شب توبه کرده باشد.

قاضی پاسخ داد: امیرالمومنین علی (ع) به برادرش عقیل اجازه دست‌اندازی به بیت‌المال نداده بود، اما هزار میلیارد اموال زنجانی در اختیار شماست و آن را در دبی هزینه کردید حالا دم از سخن امیرالمومنین می‌زنید، در این سه سال گفته شد ۳۰ میلیارد اموال غارت شده بیت‌المال را پس دهید اما ندادید.

فلاح هروی پاسخ داد: شما اجازه ندادید.

قاضی گفت: الان این کار را انجام دهید.

فلاح هروی با بیان اینکه بحث مالی بر اساس اسناد است، گفت:  شما قول دادید اسناد حسابرسی شود اما این کار انجام نشده است و کل اموال دست ما ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون است که من حاضر نیستم حتی یک ریال مال حرام وارد زندگی‌ام شود.

قاضی پرونده نفتی گفت: وکالت دهید اموال برگردانده شود، شما در کیش ویلا دارید ماشین‌ها هم وجود دارند.

فلاح هروی گفت: من سی سال سابقه کار دارم و می‌دانم باید فقط افراد را به سازمان‌های بزرگتر معرفی کنم و خودم را کنار بکشم.

قاضی پاسخ داد: اما خودتان را کنار نکشیدید.

فلاح هروی ادامه داد: یک فنی در بین ما وجود دارد که وقتی گفته می‌شود خودت را کنار بکش یعنی دیگر سوال و فضولی نکن.

فلاح هروی گفت: جای دیگری هم که من زنجانی را معرفی کردم از طریق یک واسطه  سازمان حج و زیارت بود.

قاضی پاسخ داد: فعلا وارد بحث سازمان حج و زیارت نشوید پرونده‌ای که تشکیل شده به دلیل نفوذ بالای شما در نهادهای امنیتی و اقتصادی است، نقطه حرکت اول بابک زنجانی به دلیل معرفی شما بود وگرنه بابک زنجانی عددی نبود.

متهم ردیف سوم پاسخ داد: اشکال معرفی افراد چیست که شما آن را مطرح می‌کنید.

قاضی بیان کرد: بحث این است که شما یک فرد متهم را آدم خوبی معرفی کردید، مسئله فروش نفت است، ما می‌گوییم تشکیلات سازمان یافته شما باعث غارت نفت شده است.

هروی پاسخ داد: این برداشت شما است.

وی ادامه داد: در وزارت اطلاعات افراد بزرگتری حضور دارند که دارای تشکیلات هستند و بهتر از هر کسی می‌دانند کار درست چیست؟ آنها زنجانی را بعد از زندانی شدن از حقوق شهروندی مانند تجارت محروم نکردند و گفتند محکومیت وی مهم نیست، من هم فقط یک مشاور هستم و برای دادن مشاوره باید اطلاعات داشته باشم، به عنوان مثال باید بدانم که برای فروش گندم چه مشکلاتی وجود دارد که آنها را به مقامات مسئول اطلاع دهم.

قاضی پرونده نفتی تصریح کرد: اصلا بحث مشاوره نیست شما عضو هیئت مدیره شرکت‌های زنجانی بودید.

متهم ردیف سوم گفت: در بحث معرفی زنجانی توسط من به سازمان حج و زیارت دبیر ستاد تدابیر ویژه که از دوستان نزدیک بنده است از من خواست برای جا به جایی پول حج به عربستان شخصی را معرفی کنم که زنجانی را معرفی کردم.

وی افزود: به دلیل اینکه عربستان مشکلات زیادی را برای انتقال پول حج ایجاد می‌کرد مشکلاتی برای حجاج در عربستان ایجاد شده بود و اجازه نمی‌داد ارز از طریق حسابهای بعثه رهبری منتقل شود، از جمله مشکلات ایجاد شده برای حجاج ندادن چادرها در عرفات به دلیل نرسیدن پول بود که در آن ایام زنجانی توانست ۴۰۰ میلیون یورو پول حج را انتقال دهد.

قاضی بیان کرد: بابک زنجانی چه کاره است که شما وی را به سازمان حج و زیارت معرفی کردید؟ شما و زنجانی عضو ستاد تدابیر ویژه اقتصادی بودید.

فلاح هروی تاکید کرد: دروغ است،دروغ است، به والله دروغ است، من یک دقیقه هم در این ستاد نبودم فقط کافی است یک بار تماس بگیرید و سوال کنید.

وی افزود: در این ستاد یک سری موارد بر خلاف قوانین و مقررات رایج کشور بر اساس شرایط تصویب می‌شود که در این ستاد، رئیس جمهور هم حضور دارد. دبیر ستاد تدابیر ویژه که معاون اطلاعات سپاه هم بود از من خواست شخصی را برای انتقال ارز به عربستان معرفی کنم و به من گفت که دستور خاص برای انتقال پول از این طریق گرفته است و از بنده سوال کرد که آیا زنجانی می‌تواند این کار را انجام دهد که من گفتم باید بررسی کنم که سرانجام ۴۰۰ میلیون یورو توسط زنجانی منتقل شد و من کاره‌ای نبودم.

قاضی مقیسه پاسخ داد: بابک زنجانی یک قدم هم بدون شما برنمی‌داشت.

فلاح هروی گفت: بابک خودش گفته که تا کنون ۱۷ میلیارد یورو را جا به جا کرده قبل از آشنایی با من ۴۰۰، ۵۰۰ میلیون یورو برای قرارگاه خاتم کار کرده است که اصلا نمی‌دانم قرارگاه خاتم کجا است؟ و یک قدم هم در آنجا نگذاشتم.

Print Friendly
برچسب‌ها, , ,
ارسال دیدگاه

یادداشت ها
اخبار ویژه

 

Print Friendly