کد خبر: 61856

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۳/۲۴ - ۱۲:۱۳   

Print Friendly

محمد سالاري در گفت و گو با «تدبیرتازه»:

برخي از منتقدين روحاني نانشان در تنش و تحريم است


پایگاه خبری تدبیر تازه-روزشمار انتخابات به کار افتاده است. فضاي عمومي‌‌جامعه رفته رفته در تب و تاب انتخابات جدي مي‌‌شود و تنور انتخابات داغ و داغ تر. محمد سالاري، عضو شوراي عالي سياست گذاري اصلاح طلبان به نقد و تحليل اين حواشي مي‌‌پردازد و اعتقاد بر آن دارد که « من فکر مي‌‌کنم که سرنوشت اين انتخابات خيلي دور از انتخابات ۹۲ و ۹۴ نباشد. اين را نه من که نظرسنجي‌ها مي‌‌گويند.آقاي روحاني به واسطه سوابق سياسي خود و نيز کارنامه چهار ساله دولتش توانسته است تا اقبال عمومي‌‌را به سمت خود جلب کند و در جبهه مقابل اصولگرايان به سبب سابقه حمايتي خود از دولتهاي نهم و دهم و همين طور عدم تبيين برنامههاي مشخص براي اداره دولت و مهمتر از همه اختلافات دروني مشکلات عديده اي براي رسيدن به موفقيت در انتخابات خواهند داشت.»

آنچه در پي مي‌‌آيد گفت و گوي «تدبيرتازه» با ايشان است.

اهميت اين دوره از انتخابات را در چه مي‌‌دانيد؟

انتخابات به عنوان مهمترين آزمون و رويداد در يک نظام مردم سالارانه ديني مي‌‌بايست با حمايت حداکثري مردم و در چارچوب قوانين و اخلاق و شرع همراه شده تا در وهله اول ماهيت جمهوريت آن در بالاترين و بهترين سطح تضمين شود و در وهله دوم آينده کشور و منافع ملي حفظ و تامين شود. تجربه ادوار مختلفي انتخاباتي نشان داده است که هر زمان مشارکت مردمي‌‌و استقبال مردمي‌‌از انتخابات در بالاترين سطح خود بوده است، کشور در شرايط بهتري اداره شده است . البته فارغ از تبعات داخلي آن بايد گفت که مشارکت حداکثري مردم در پاي صندوق‌هاي راي به عنوان ويترين جمهوري اسلامي‌‌در عرصه بين المللي و منطقه اي مي‌‌تواند پاسخ محکم و روشني براي دشمنان نظام باشد. البته طي هفته‌هاي اخير شاهد شکل گيري فضاي تخريبي و اشاعه بداخلاقي‌هاي سازمان يافته از سوي برخي جريان‌ها، گروه‌ها و اشخاص هستيم.به هر حال اميدواريم همه جريان‌ها، گروه‌ها و افراد در راستاي تحقق منويات مقام معظم رهبري جهت گسترش فضاي اخلاقي اسلامي‌‌و ارزشي موجبات مشارکت حداکثري و رقابت سازنده را رقم بزنيم.

نتيجه انتخابات را چگونه پيش بيني مي‌‌کنيد؟

قبل از هر چيزي انتخابات منتهي به پيروزي واقعي مردم خواهد بود که آنان بار ديگر در يک صحنه مهم داخلي و بين المللي براي سرنوشت خود در امور ملي و شهري تصميم گيري کرده اند. به هرحال اهميت ادوار انتخاباتي آنچنان مهم است که کسي نمي‌‌تواند منکر اين واقعيت شود. ولي اينکه نتيجه انتخابات چه خواهد شد، من فکر مي‌‌کنم که سرنوشت اين انتخابات خيلي دور از انتخابات ۹۲ و ۹۴ نباشد. اين را نه من که نظرسنجي‌ها مي‌‌گويند. آقاي روحاني به واسطه سوابق سياسي خود و نيز کارنامه چهار ساله دولتش توانسته است تا اقبال عمومي‌‌را به سمت خود جلب کند و در جبهه مقابل اصولگرايان به سبب سابقه حمايتي خود از دولت‌هاي نهم و دهم و همين طور عدم تبيين برنامه‌هاي مشخص براي اداره دولت و مهمتر از همه اختلافات دروني مشکلات عديده اي براي رسيدن به موفقيت در انتخابات خواهند داشت.

آيا مناظره‌هاي انتخاباتي توانست آراي عمومي‌‌را در آستانه انتخابات هدايت کند؟

تحليل مناظره اول را مي‌‌توان به دو قسمت قبل از مناظره و بعد از آن تقسيم کرد. پيش از مناظره کمتر کسي فکر مي‌‌کرد که اولين دوره مناظره با اين حواشي زياد همراه باشد. در واقع توقع مي‌‌رفت تا مناظره در يک فضاي محتاطانه و آرام پيش برود. عموم صاحب نظران نيز بر اين عقيده بودند که مناظره بيشتر يک جنبه احتياطي داشته باشد و تقسيم بندي آراي مردمي‌‌به جلسات بعدي موکول شود. اما در خلال مناظره ما شاهد طرح برخي موضوعات و مسائل از سوي آقاي قاليباف بوديم که اين موضوع عملا روند مناظره‌ها از مسير اصلي خود دور کرده و تا حدودي به حاشيه برد. بر همين اساس تحليل‌هاي متفاوتي در خصوص اين مناظره به ميان آورد. من فکر مي‌‌کنم که دور اول مناظره بيش از آنکه ماهيت ايجابي داشته باشد، ماهيت سلبي داشت. يعني ممکن است خيلي از مردم که هنوز بين نامزدهايي مردد هستند هنوز نتوانسته باشند که به يک تصميم جدي برسند ولي قطعا به اين نتيجه رسيدند تا به چه کسي راي ندهند و از تکرار دوباره دولت‌هاي نهم و دهم جلوگيري کنند. موضع گيري‌هاي تند و غالبا غيرواقع آقاي قاليباف عليه روحاني و جهانگيري عامل اصلي اين جريان بود و چه بسا دليل مهمي‌‌باشد تا آراي خاموش جامعه به سمت حمايت دوباره از آقاي روحاني فعال شود. البته در مناظره سوم ما شاهد عملکرد خوبي از جانب آقاي روحاني و جهانگيري بوديم که فکر مي‌‌کنيم اين موضع گيري‌ها توانست بخش محسوسي از آراي خاموش را به نفع ايشان سر ريز کند.

شما مناظره سوم را چگونه ارزيابي مي‌‌کنيد؟

اين دور از مناظره به لحاظ زماني و فرصت باقي مانده تا انتخابات و همچنين موضوع آن يعني اقتصاد بسيار مهم بود. به نوعي برنده اين مناظره برنده اصلي مناظره‌ها بود. لذا همان طور که ديديم همه نامزدها با دست پر وارد آن شدند. در نهايت هم ديديم که موضع گيري صادقانه، صريح و دقيق آقايان جهانگيري و روحاني بسياري از مسائل را براي جامعه مشخص کرد و مي‌‌توان ادعا کرد که حال بخش محسوسي از جامعه مي‌‌دانند که در روز انتخابات استمرار دولت روحاني و حمايت دوباره از او چقدر مي‌‌تواند به نفع ملت و نظام باشد.

نظر شما درباره طرح برخي شعارهاي غير عملياتي و عوام فريبانه از سوي برخي نامزدهاي رياست جمهوري چيست؟

طرح شعارهاي انتخاباتي بدون پشتوانه منطقي و واقع بينانه و عملياتي مصداق همان رفتارهاي پوپوليستي و عوام فريبانه گذشته است که شاهد بوديم چه اتفاقاتي را براي کشور و مردم طي هشت سال رقم زد. فردي که تمام همت خود را صرف شعارهاي پوپوليستي مي‌‌کند در واقع برنامه و علتي براي طرح خود در رقابت‌هاي انتخاباتي ندارد و طبعا کسي که برنامه اي براي فعاليت در شوراي شهر يا اداره دولت ندارد، هيچ شانسي براي موفقيت در امور مربوطه خود نخواهد داشت و چه بسا در وظايف خود دچار آسيب‌هايي به کشور جامعه خود شود. فردي مي‌‌تواند منتخب اصلح مردم باشد که اولا تعهد و تخصص لازم را در عرصه مربوطه داشته باشد و ثانيا هدف و برنامه مشخصي براي فعاليت و مهمتر از آن خدمت گذاري به مردم داشته باشد؛ نه آنکه با شعار پوپولستي و وعده بعيد بخواهد از جامعه براي خود راي جمع کند.

آيا اين انتخابات مي‌‌تواند يک شروعي براي برخي مسائل ملي همچون وحدت ملي و به دنبال آن گفت و گوي ملي شود؟

وحدت و همبستگي ملي سرمايه بزرگ نظام جمهوري اسلامي‌‌و انتخابات پيش رو مي‌‌تواند به واسطه حضور حداکثري مردم در پاي صندوق‌هاي راي مقدمه وحدت ملي و همچنين گفت و گوي ملي باشد. گفت و گوي ملي از جمله مطالبات مهمي‌‌است که مي‌‌تواند بسترساز رفع برخي موانع و اختلافات احتمالي گذشته باشد که خود اين مساله مي‌‌تواند به دنبال خود زمينه را براي تحقق هرچه بهتر و عالي تر وحدت ملي و انسجام ملي محقق کند.

يک نامزد موفق و اصلح انتخاباتي چه ويژگي‌هايي دارد؟

فارغ از هر نوع نگاه جناحي و حزبي مي‌‌بايست منصفانه، منطقي و بر اساس مستندات و اعتدال به اين مساله پرداخت. فردي مي‌‌تواند نامزد اصلح مردم چه در انتخابات رياست جمهوري و چه در انتخابات مجلس شوراي اسلامي‌‌باشد که داراي برنامه مشخص و مدون براي مسائل مختلف سياسي، اجتماعي و اقتصادي کشور باشد.چنين نامزدي جز رفاه و پيروزي مردم و کشورش که خواست رهبري هم است نبايد سرلوحه ديگري داشته باشد و با نگاه به داخل مشکلات را مرتفع کند.

انتخابات پيش روي دوره پنجم شوراهاي اسلامي‌‌شهرها و روستاها را چگونه پيش بيني مي‌‌کنيد؟

تهران به عنوان يک کلان شهر با مجموعه اي از مشکلات جدي روبه رو است که اگر به آن توجه نشود در ادامه اين مشکلات به بحران‌هاي حل نشدني و جبران ناپذير براي شهروندان تهران تبديل مي‌‌شود. بنابراين از اين منظر مي‌‌توان دوره آتي شوراي شهر تهران را يک دوره بسيار مهم ارزيابي کرد و از همين حالا مي‌‌بايست با عزم راسخ و جديت هرچه تمام تر به اين مساله نگاه کرد. نگاهي به ادوار گذشته شوراي شهر نشان مي‌‌دهد که حضور چهره‌هاي متخصص و متعهد مي‌‌تواند عملکرد اين شورا را نسبت به پايتخت متحول کند . همچنانکه شاهد بوديم سطح کيفي شوراي چهارم به مراتب از دوره سابق خود بهتر بود و تصور مي‌‌شود که با طي کردن روند اخير مي‌‌توان به آينده اين شورا در دوره پنجم و بعدتر اميدوار بود.

به عنوان يک عضو شوراي عالي اصلاح طلبان بفرماييد سازو کار اصلاح طلبان در فرآيند ائتلاف‌هاي انتخاباتي چگونه پيش رفت؟

گفتمان اصلاح طلبي به عنوان يک گفتمان ريشه دار و با سابقه در تاريخ انقلاب اسلامي‌‌همواره مترصد آن بوده است که منافع ملي را بر منافع جناحي و حزبي و شخصي ترجيح دهد و بر همين اساس با يک دغدغه ملي و مردمي‌‌موضوع انتخابات را پيگيري کرده است. گفتمان اصلاح طلبي با چنين نگاهي از مدت‌ها پيش جلسات منظم و مدوني را برگزار کرده است که طي اين جلسات نيازهاي جامعه، شرايط داخلي و خارجي کشور را بررسي کرده و تمام ويژگي‌ها و شاخصه‌هايي که براي انجام يک انتخاب اصلح از سوي مردم در انتخابات لازم دانسته را تعريف و تبيين کرده است. خوشبختانه اصلاح طلبان برخلاف هر ديدگاه و گفتمان تندروانه اي نه به دنبال تسويه حساب سياسي و نه به دنبال سهم خواهي و قدرت طلبي بوده است و در پس هر اتفاق اجتماعي، سياسي و اقتصادي و فرهنگي دغدغه‌هاي ملي و مردمي‌‌داشته و در اين مسير گام برداشته و عزم خود را جزم مي‌‌کند.

اتفاقات و حواشي ليست تهران را چطور ارزيابي مي‌‌کنيد؟

به هرحال اين ليست ماحصل جلسات فشرده و هم فکري و مشورت توامان احزاب و چهره‌هاي سياسي گفتمان اصلاح طلبي بوده است. من به عنوان يکي از اعضاي اين ليست هستم و نمي‌‌خواهم دفاعم از ليست به معناي ديگري تعبير شود. به هرحال در هر ائتلاف ممکن است نظراتي وجود داشته باشد که نمي‌‌توان همگي را با يک نظر و يک چشم ديد. بديهي است که در هر ائتلاف اختلاف نظر وجود داشته باشد ولي نبايد اين اختلافات سبب ايجاد شکاف شود. الان تهران نيازمند يک مديريت دلسوزانه و مدبرانه است و اکنون زمان آن است که همگي انسجام خود را حفظ کنيم.

شما استمرار مشي و منش دولت تدبير و اميد در صورت پيروزي روحاني در انتخابات را چقدر موفق پيش بيني مي‌‌کنيد؟

طي چهار سال گذشته يک روند اميدوار کننده در کشور جريان پيدا کرده است که باعث تامين و تضمين زيرساخت‌ها و بستر‌هاي اقتصادي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي در عرصه داخلي و بين المللي بود. علاوه بر اين يک مشي و منش اعتدالي و با ثبات در جامعه گسترش يافت که بر اساس همين گفتمان شاهد گشايش فضاي داخلي و بين المللي بوديم. همچنين در اين دوره شاهد اتفاق خوبي به عنوان گردش نخبگان و حضور متخصصان و متعهدان بوديم. تمامي‌‌اين نکات حکايت از آن دارد که در انتخابات آينده بايد براي استمرار اين روند و مشي موفق و اميدوار کننده از آقاي روحاني حمايت کنيم وگرنه ممکن است کشور به سبب برخي تغييرات گسترده مديريتي همچون تجاربي که در دولت‌هاي سابق کسب کرديم، کشور دچار آسيب‌هاي جدي و بعضا جبران ناپذيري شود. روحاني اميد و احترام بين المللي را به جامعه بازگرداند و حالا زمان آن است که براي حفظ، تضمين و تقويت منافع ملي در عرصه داخلي و بين المللي از روحاني حمايت کنيم.

در آستانه انتخابات همچنان برخي صحبت از تک دوره اي شدن رياست روحاني مطرح مي‌‌کنند. نظر شما در اين رابطه چيست؟

از حالا نمي‌‌توان به صورت دقيق اين مساله را پاسخ داد. من فکر مي‌‌کنم از سال ۹۲ کشور در يک مسير رو به پيشرفت و توسعه با نگاهي متکي و مبتني بر عقلانيت، استدلال و منطق قرار گرفته است. ما در اين دوران ديگر شاهد ورود و خروج اتوبوسي مسئولان و مديران در وزارت خانه‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي نبوديم. همين مساله به تنهايي يکي از عوامل موفقيت دولت روحاني بود. در واقع دولت يازدهم تلاش داشت که تغييرات، تصميمات و انتخاب‌هاي خود را بر مدار تخصص گرايي و تعهد گرايي انجام دهد. علاوه بر اين عملکرد موفق دولت در عرصه سياست خارجي يک امتياز ويژه براي کشور بود و جمهوري اسلامي‌‌در اين دوران ضمن يک وحدت و انسجام دروني توانست وجهه از دست رفته خود در منطقه و عرصه بين الملل را دوباره به دست آورد. همين طور در حوزه اقتصادي دولت توانست يک ثبات و امنيت رواني را در حوزه تجاري و بازارهاي داخلي و خارجي براي سرمايه گذاران فراهم کند. اين موضوع را مي‌‌توان در حوزه‌هاي ديگر مثل خدمات اجتماعي و زيرساختي اجرايي کند. بنابراين يک دوره شدن دولت روحاني مي‌‌تواند يک تهديد جدي براي اين روند موفقيت آميز باشد و چنان چه دولت بعدي نتواند از پس اجراي اين روندها و سياست‌ها برآيد يا خدايي ناکرده در اجراي سياست‌ها و وعده‌هاي انتخاباتي خود ناکارآمد باشد بدون شک بايد منتظر اتفاقات تلخي و چه بسا بدتر از دولت‌هاي نهم و دهم احمدي نژاد باشيم. کساني که مسائل را مطرح مي‌‌کنند خودشان را بهتر از ديگران مي‌‌دانند که در صورت يک دوره اي شدن روحاني مردم و کشور شرايط بسياري سختي را تجربه خواهند کرد؛ اما اگر بپرسيد که چرا مطرح مي‌‌کنند بايد گفت که نان آنان در تنش و تحريم‌هاست.

 

گفتگو : فرشاد اعظمی

منبع: هفته نامه تدبیر تازه

 

Print Friendly
برچسب‌ها, , , , , ,
ارسال دیدگاه

یادداشت ها
اخبار ویژه

 

 

Print Friendly