کد خبر: 5456

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۳/۱۵ - ۲۲:۱۹   

Print Friendly

پرونده ای درباره لغو سیاسی حج تمتع با کارشکنی سعودی ها

ایران چگونه فکر حج را از سر بیرون کرد؟


پایگاه خبری تدبیر تازه – با گذشت ۶ماه از شروع ثبت‌نام زائران ایرانی برای حج تمتع ۹۵ و در کش و قوس‌های مذاکرات ایران و عربستان، اکنون وضعیت سرنوشت حج تمتع کاملا مشخص و اعلام شده است. به دلیل استمرار کارشکنی‌های دولت سعودی، زائران ایرانی از حضور در مراسم حج تمتع امسال محروم شدند که مسئولیت آن بر عهده دولت عربستان سعودی است.


   به گزارش پایگاه خبری تدبیر تازه، مینا افشار: حج تمتع سال‌ گذشته با اتفاقات تلخ و ناخوشایندی مواجه شد. سقوط جرثقیل، تعرض به ۲ جوان ایرانی در فرودگاه جده توسط مأموران، فاجعه منا (قربانی شدن ۷ هزار زائر) توسط سومدیریت و قصور در ارائه خدمات از جمله اتفاقات ناگوار و بی‌سابقه در طول تاریخ حج است.
این اتفاقات منجر به قطع روابط دیپلماتیک از طرف عربستان شد و به تبع آن، این موضوع بر روابط فرهنگی و اعزام در حج عمره و تمتع تاثیر گذاشت. برخی از نمایندگان مجلس خواستار لغو یک طرفه سفر حج تمتع سال ۹۵ از سوی ایران شدند. به طوریکه سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در دی ماه سال ۹۴ از لغو اعزام به حج تمتع به دلیل لغو روابط دپیلماتیک عربستان با ایران خبر داد.

در پی آن سازمان حج و زیارت اطلاعیه ای منتشر کرد که عنوان شده بود: «بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، پیرو انتشار پیش اطلاعیه قبلی سازمان حج و زیارت در خصوص مراسم حج سال ۱۳۹۵، علی‌رغم قطع یک طرفه روابط سیاسی کشور عربستان با جمهوری اسلامی ایران و نظر به اینکه حج یک وظیفه شرعی و واجب است، به اطلاع می‌رساند: بر اساس مصوبه شورای هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت بنابر وظایف قانونی، برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات خود را طبق جداول زمان‌بندی شده برای تحقق تشرف زائران به حج در سال ۱۳۹۵ با جدیت دنبال می کند. بدیهی است انجام حج در سال ۱۳۹۵ منوط به امضاء توافقنامه متعارف بین سازمان حج و زیارت و وزارت حج عربستان و پذیرش شروط جمهوری اسلامی ایران در راستای حفظ کرامت، شأن و جایگاه حجاج ایرانی و صیانت از حقوق این عزیزان در طول موسم حج خواهد بود.»

شروع کارشکنی‌ها

بعد از آن سخنگوی وزارت حج عربستان اعلام کرد: وزیر حج این کشور در دیدار با هیئتی از ایران بر ممنوعیت تجمعات و سر دادن شعار در حین مراسم حج تاکید کرده است. وزیر حج عربستان به اطلاع هیئتی از ایران رسانده است که برپایی هرگونه راهپیمایی و تجمعات در اماکن عمومی مربوط به مراسم حج ممنوع است.

کارشکنی‌های دولت عربستان برای حج تمتع ۹۵ شروع شد. عربستان به شروط و درخواست های ایران پاسخی نداد و بی جواب ماند. اما بالاخره ۱۸ فروردین‌ماه دولت سعودی‌ برای مذاکره از هیئت ایرانی برای تعیین سرنوشت حج تمتع ۹۵ دعوت کردند.

دور اول مذاکرات

دور اول مذاكرات حج تمتع امسال علی‌رغم پیگیری های جمهوری اسلامی ایران برای امضای به موقع تفاهم‌نامه حج، به علت همکاری نكردن مسئولان سعودی تحت تاثیر مسائل سیاسی، بجای دی ماه ۹۴ با ۳ ماه تأخیر در ۲۶ فروردين ۹۵ انجام شد که به دلیل عدم قبول صدور ویزا در داخل کشور و عدم امکان استفاده از هواپیمایی جمهوری اسلامی و موارد دیگر نا تمام ماند.

در دور اول مذاکرات آنها با روش ناپخته و خارج از عرف سیاسی با عالی‌ترین هیئت حج و زیارت کشورمان، برخوردهای بسیار سخیف در فرودگاه جده کردند؛ آنها یک متن تفاهمنامه‌ای را به صورت یک طرفه و تحکمی تهیه کرده بودند و بندهایی را در آن گنجاندند و تمامی این بندها برای ایجاد موانع زائران ایرانی بود. مسئولان حج عربستان سعودی بعد از جلسه اول در دور اول مذاکرات، خواستار مشورت با وزارت خارجه و وزارت کشور خود شدند و بعد از جلسه نیز اعلام کردند، قرارداد را تغییر نمی‌دهند و این رویکرد آنها نشان داد که با ایجاد تاخیر به‌دنبال بستن راه بر زائران ایرانی هستند.

اما مذاکرات همچنان بی‌نتیجه بود و کارشکنی ها و بی‌احترامی سعودی ها ادامه پیدا کرد تا جایی که مذاکرات را به دور دوم کشاند.
بعد از آن دور دوم مذاکرات علی‌رغم وعده‌های مسئولان عربستان، روادید برای سفر دوم هیئت ایرانی با ۴۵ روز تأخیر و پس از انتصاب وزیر جدید حج عربستان صادر شد و نهایتاً هیئت جمهوری اسلامی ايران با دعوت رسمی وزیر جديد حج عربستان و قول مساعد حل مشکلات در ۵خرداد ماه ۹۵ عازم عربستان شد.

دور دوم مذاکرات
در دور دوم که وزیر حج عربستان تغییر یافته بود، آنها سناریویی دیگری را تدارک دیدند و به‌ دنبال تسلیم ایران به هر نحوی بودند و رویکرد به ظاهر تعاملی را به جای تحکمی در پیش گرفتند. در این دوره از مذاکرات حتی نوع برخورد در فرودگاه جده با هیئت ایرانی متفاوت بود و دیگر از انگشت‌نگاری یا فراهم نشدن امکانات خبری نبود و در این سفر با عرف دیپلماتیک رفتار شد.

در گفت وگوهای این دوره ضمن حل مشکل صدور روادید در ایران و استفاده از هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در انتقال حجاج کشور تلاش شد تا با توجه به حوادث تلخ گذشته شرايط اعزام حجاج ايراني را با اطمینان از «تأمين امنيت، حفظ عزت و كرامت حجاج» فراهم آید که به علت ناهماهنگی در سطوح عالی عربستان و تأثیر نگاه سیاسی بر مسائل حج، به اين مطالبات پاسخ مثبت داده نشد. عربستان در مذاکرات امضای تفاهم نامه با ایران ۱۱ محدودیت عجیب را وضع کرده بود که باعث شد این مذاکرات به بن بست برسد و امسال حج برگزار نشود.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اعلام خبر منتفی شدن برگزاری مراسم حج امسال گفت: با توجه به تعمد دولت عربستان برای اینکه زائران ایرانی نتوانند به طور رسمی امسال حج تمتع را به جای آورند، لذا لازم بود ما نیز صریحاً اعلام موضع کنیم. پس از آن بیانیه‌ای از سوی سازمان حج و زیارت منتشر شد که در آن جزئیات مذاکرات و لغو حج تمتع ۹۵ اعلام شد.

در جدول زیر به مهمترین اخبار مربوط به حج تمتع سال ۹۵ در طول ۶ ماه اخیر پرداخته ایم؛

ردیف تاریخ عنوان خبر شرح خبر
۱ ۵ دی‌۹۴ بعد از حادثه منا، زائران حج تمتع سال ۹۵ انصراف می دهند؟ رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه تاکنون هیچ آماری مبنی بر انصراف زائران تمتع به ما اعلام نشده است، گفت: روز سه شنبه این هفته اولویت‌های حج تمتع امسال اعلام می شود. اولویت‌های تمتع مصادف با ۱۷ ربیع الاول، روز سه شنبه ۸ دی‌ماه اعلام خواهد شد و پس از آن نیز در دهه فجر ثبت نام در کاروان‌های مجاز سازمان حج آغاز می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه هنوز عربستان در مورد افزایش تعداد زائران اعزامی حج ۹۵، اعلام موافقت نکرده است، گفت: فعلا تعداد زائران، همان ۶۴ هزار نفر خواهد بود و در صورت موافقت با افزایش تعداد زائران ما نیز تعداد حجاج را افزایش می دهیم.

۲ ۶ دی ۹۴ اولویت‌های حج تمتع ۹۵ سازمان حج و زیارت اولویت‌های جدید حج واجب را برای ثبت‌نام در کاروان اعلام کرد.
۳ ۱۲ دی‌ ۹۴ انصراف ۱۸ هزار نفر از حج عمره رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به  انصراف ۱۸ هزار نفر از حج عمره گفت:  از ۶ و نیم میلیون نفری که برای عمره ثبت نام کردند از سال گذشته  ۱۸ هزار نفر انصراف داده اند که جمعیتی در حدود ۲ و نیم درصد می شود. از مجموع یک و نیم میلیون نفری هم که برای حج واجب ثبت نام کرده اند تا به این لحظه حتی یک نفر هم انصراف نداده است.
۴ ۱۴ دی‌ ۹۴ سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس: در سال آینده امکان اعزام به حج تمتع وجود ندارد سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از لغو اعزام به حج تمتع به دلیل لغو روابط دپیلماتیک عربستان با ایران خبر داد.

محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در مورد تاثیر قطع روابط دیپلماتیک عربستان با ایران بر موضوع حج تمتع امسال گفت: در فاجعه منا حق مطلب این بود که ایران در قطع روابط دیپلماتیک با عربستان پیشقدم شود نه اینکه دولت عربستان با ارتکاب این همه جنایت بخواهد در این مورد تصمیم‌گیری کند زیرا سعودی‌ها در فاجعه منا بسیاری از حجاج مظلوم و بی‌گناه را به شهادت رساندند و حالا نیز با وقاحت تمام اقدام به اعدام شیخ نمر کردند. قطع روابط دیپلماتیک عربستان با ایران، نهایت دنائت دولت وهابی را نشان می‌دهد بنابراین همزمان با قطع روابط دپیلماتیک عربستان با ایران، اعزام حجاج به حج تمتع نیز قطع می‌شود و در سال آینده امکان اعزام به حج تمتع وجود ندارد.

۵ ۱۴ دی‌ ۹۴ اظهارات سخنگوی وزارت ارشاد درباره سرنوشت حج پس از قطع رابطه با عربستان

سخنگوی وزارت ارشاد گفت: اگرچه حج یک مساله دینی است و خارج از مسائل دیپلماتیک تعریف می‌شود، اما به طور طبیعی، قطع روابط سیاسی بر حوزه‌های دیگر نیز تاثیر می‌گذارد.
نوش‌آبادی گفت: اتفاق جدید منجر به قطع روابط دیپلماتیک از طرف عربستان شد و به تبع آن، این موضوع بر روابط فرهنگی و اعزام در حج عمره و تمتع تاثیر می‌گذارد. گرچه سیاست سازمان حج و زیارت بر این بوده که خودش را درگیر مسائل سیاسی و روابط دیپلماتیک نکند، چون حج یک مساله دینی است و خارج از مسائل دیپلماتیک تعریف می‌شود، اما به طور طبیعی، قطع روابط سیاسی بر حوزه‌های دیگر نیز تاثیر می‌گذارد و ما فعلا نمی‌توانیم اظهارنظر صریحی درباره برنامه‌های حج و زیارت داشته باشیم که آیا در اعزام‌های حجاج عمره‌گزار و تمتع سال آینده تاثیرگذار خواهد گذاشت یا نه.
۶ ۱۴ دی‌ ۹۴ بیانیه سازمان حج و زیارت در واکنش به خبر لغو حج تمتع

روابط عمومی سازمان حج و زیارت امروز طی بیانیه ای به نقل از مهندس سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: با توجه به اینکه اظهارنظرهای مختلفی بر اساس گمانه زنی غیر مستند توسط برخی رسانه ها و همچنین در فضای مجازی پیرامون وضعیت حج تمتع سال ۹۵ را شاهد بوده ایم، لذا به آگاهی عموم هموطنان عزیز می رساند، اتخاذ هرگونه تصمیم در خصوص برنامه های حج تمتع صرفاً از طریق بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با در نظر گرفتن مسائل شرعی و نظر مسئولان محترم بلند پایه نظام و دولت محترم صورت خواهد گرفت.
۷ ۱۵ دی‌ ۹۴ ضربه ۱,۴ میلیارد دلاری به گردشگری عربستان با لغو حج از سوی ایران

پس از تعلیق حج عمره در فروردین امسال و سرانجام با لغو حج تمتع که دیروز از سوی سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس اعلام شد، ۱,۴ میلیارد دلار هزینه‌ای که گردشگران مذهبی ایران به اقتصاد عربستان سعودی تزریق می‌کردند کسر شد تا هزینه‌ای که حجاج ایرانی در این کشور خرج می‌کردند به صفر برسد.
حج عمره که پس از وقوع ماجرای فرودگاه جده در فروردین ۹۴ تعلیق شده بود، سودرسان‌ترین منبع از سوی گردشگران ایرانی برای عربستان سعودی محسوب می‌شد. روابط تیره‌وتار ایران و عربستان پس از اتفاقی که به دلیل بی‌مسئولیتی مقامات عربستان روی داد و تعداد زیادی از حجاج ایرانی را به خاک‌وخون کشاند، روز گذشته با پیش‌قدم‌شدن عربستان برای قطع روابط دیپلماتیک و همچنین خبرلغو حج تمتع از سوی ایران، شکل جدیدی به خود گرفت.
۸ ۲۹ دی‌ ۹۴ تکلیف حج ۹۵ چه شد؟

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تصمیم‌گیری در مورد حج ۹۵ منوط به رفع تناقضات رفتار و گفتار سعودی‌هاست و تا آن زمان برنامه‌ریزی‌های خود را بر اساس جدول زمانبندی ادامه می‌دهیم.
سعید اوحدی در مورد اعزام زائران به حج تمتع و تصمیم‌گیری در این خصوص گفت: هنوز زمان زیادی تا برگزاری حج ۹۵ داریم و در ۶ماه فرصت باقیمانده باید ببینیم وضعیت اعزام به تمتع چگونه می‌شود. در این مدت باقی مانده برنامه‌ریزی‌های خودمان را بر اساس جدول زمانبندی ادامه می‌دهیم، اما تصمیم‌گیری نهایی منوط به رفع تناقضات بین گفتار و رفتار سعودی‌هاست.
او گفت: سعودی‌ها اعلام کردندکه اتفاقات رخ داده و قطع رابطه سیاسی با ایران هیچ ربطی به زائران حج تمتع ندارد و پذیرای زائران ما خواهند بود، اما گفتار آنها با رفتاری که از خود نشان دادند، متناقض است. از سوی دیگر سعودی‌ها دفاتر حج را در مکه بسته‌اند و این خلاف حرفی است که سعودی‌ها (سخنگوی حج عربستان) اعلام کرده‌اند.
۹ ۶ بهمن‌ ۹۴ اظهار نظر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت

سرپرست حجاج ایرانی اعلام کرد عملیات حج تمتع سال ۹۵ طبق برنامه زمان بندی شده دنبال و ان شاءاله انجام خواهد شد. حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در نشست شورای برنامه ریزی وهماهنگی بعثه مقام معظم رهبری گفت: عملیات حج تمتع سال آینده طبق برنامه زمان بندی شده اجرایی وان شاءالله انجام خواهد شد.
او همچنین به سفرهفته گذشته خود وهیئت همراه به عتبات عالیات وبازدید‌ها ومذاکرات صورت گرفته درعراق را خوب و مفید ارزیابی و تاکید کرد: تغییرات جدی درخدمات رسانی به زائران عتبات، اصلاح ساختار نیروی انسانی و اجرایی شدن تصمیمات اتخاذ شده نوید بخش شرایط بهتری برای آینده خواهد بود.
۱۰ ۴ اسفند ۹۴  اطلاعیه سازمان حج و زیارت درباره حج تمتع سال۹۵

سازمان حج و زیارت طی اطلاعیه ای زمان دریافت قسط اول هزینه حج تمتع سال۹۵ را اعلام کرد.
در متن این اطلاعیه آمده است: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، پیرو انتشار پیش اطلاعیه قبلی سازمان حج و زیارت در خصوص مراسم حج سال ۱۳۹۵، علی‌رغم قطع یک طرفه روابط سیاسی کشور عربستان با جمهوری اسلامی ایران و نظر به اینکه حج یک وظیفه شرعی و واجب است، به اطلاع می‌رساند: بر اساس مصوبه شورای هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت بنابر وظایف قانونی، برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات خود را طبق جداول زمان‌بندی شده برای تحقق تشرف زائران به حج در سال ۱۳۹۵ با جدیت دنبال می کند. انجام حج در سال ۱۳۹۵ منوط به امضاء توافقنامه متعارف بین سازمان حج و زیارت و وزارت حج عربستان و پذیرش شروط جمهوری اسلامی ایران در راستای حفظ کرامت، شأن و جایگاه حجاج ایرانی و صیانت از حقوق این عزیزان در طول موسم حج خواهد بود.
۱۱ ۹ اسفند ۹۴ رئیس سازمان حج: برنامه‌ای برای عمره نداریم رئیس سازمان حج و زیارت گفت: ۶۴ هزار نفر سهمیه سال آینده حج تمتع است و براساس مصوبه دولت، عمره مفرده تعلیق است و هیچ برنامه‌ای برای عمره‌گزاران نداریم.
سعید اوحدی گفت: تفاهم‌نامه‌ای با وزیر حج عربستان باید منعقد می‌‌کردیم که به دلیل علت قطع روابط سیاسی، زمان تعیین‌شده برای ملاقات که ۱۹ اسفند امسال بود، لغو شده است و ما منتظر تجدید نظر دعوتنامه جدید هستیم.
وی با بیان اینکه وزارت کشور پیگیر تاریخ مشخص برای انعقاد این تفاهم‌نامه است، گفت: اولویت ایران قبل از هر چیزی اطمینان از تامین کامل امنیت زائران در سرزمین عربستان است.
۱۲ ۱۵ اسفند ۹۴ قاضی عسگر: حج انجام می‌شود و از روابط سیاسی جداست

حجت‌الاسلام سیدعلی قاضی عسگر با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال حج با عزت با همه ویژگی‌های مورد نظر ملت و نظام است،گفت: برنامه‌ریزی‌ها برای حج سال آینده آغاز شده و امور به نحوی مدیریت خواهد شد که علاوه برحفظ شأن و امنیت زائران، حج را با قدرت انجام دهیم.
او حج را از روابط سیاسی دو کشور ایران و عربستان جدا دانست و گفت: در چند سال گذشته برنامه‌ریزی شده که حج از روابط سیاسی دو کشور جدا باشد و طبیعی است بر این مبنا حجاج ایرانی مراسم حج را به‌جا خواهند آورد.
۱۳ ۱۸ اسفند ۹۴ شروع کارشکنی عربستان برای حج ۹۵

سازمان حج و زیارت اعلام کرد: به رغم دعوت رسمی وزیرحج عربستان ازهیات ایرانی برای امضاء تفاهم نامه اعزام زائران حج ۹۵، مسئولان عربستان تاکنون برای صدور روادید این هیات اقدامی نکرده اند.هیات ایرانی متشکل از رئیس سازمان حج و زیارت، مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران ایر، برخی معاونین بعثه مقام معظم رهبری درحج و مسئولان هلال احمر کشورمان طبق برنامه زمانبندی شده قبلی قرار بود برای امضاء تفاهم نامه حج ۹۵ به عربستان سعودی سفر کنند.
سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: تاکنون مسئولان عربستان برای صدور روادید هیات ایرانی اقدامی نکرده اند و به رغم دعوت رسمی وزیر حج این کشور از هیات ایرانی منتظر صدور روادید برای سفر به آن کشور هستیم.
۱۴ ۸ فروردین ۹۵ نا امیدی اوحدی: هیچ افق روشنی برای حج تمتع ۹۵ وجود ندارد رئیس سازمان حج و زیارت: متاسفانه تا امروز هیچ افق روشنی برای حج تمتع امسال وجود ندارد.
سعید اوحدی با بیان اینکه سال گذشته قبل از پایان اسفند ثبت نام زائران، گروه های قیمتی و ظرفیت های مدینه قبل و بعد مشخص شده بود؛ افزود: اما برای حج تمتع امسال هنوز این موارد مشخص نشده و همچنین قراردادهای حمل و نقل هوایی، تدارکات و آشپزخانه نیز منعقد نشده است.اوحدی گفت: ما گذرنامه ها را به دبی فرستادیم اما سرکنسولگری عربستان اعلام کرد که هماهنگی میان وزارتخانه های حج و خارجه عربستان انجام نشده است و تاکید کردند که زمان ملاقات جدیدی را تعیین می کنند. اگر در پذیرش زائران ایرانی جدی هستند امیدواریم که شاهد اقدامات عملی باشیم و نشست میان مسئولان دو کشور برگزار و تفاهم نامه منعقد شود.
۱۵ ۱۵ فرودین‌ ۹۵ نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت :عربستان نمی‌خواهد حج انجام شود نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت تأکید کرد: تاخیر ایجاد شده توسط عربستان برای انجام مذاکرات مقدماتی حج، به معنای آن است که نمی‌خواهند حج انجام شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر گفت: بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت براساس رسالت خود تاکنون تمام تلاش‌شان را بکار برده‌اند تا حج امسال در زمان مقرر انجام شود، اما متاسفانه تاخیر ایجاد شده توسط عربستان برای انجام مذاکرات مقدماتی و فراهم شدن مقدمات حج مانند آموزش، تامین مسکن، حمل و نقل، تغذیه و… به معنای آن است که نمی‌خواهند حج انجام شود.
قاضی‌عسکر سپس گفت: در قرآن برای «صد عن سبیل‌الله» عواقب خطرناکی در نظر گرفته شده و دولتمردان سعودی باید مراقب باشند تا گرفتار این ظلم عظیم نشوند. اگر در روزهای آینده گفت‌وگوهای طرفین انجام نشود، شرایط برای برگزاری حج مطلوب بسیار دشوار خواهد شد. (اینجا را بخوانید)
۱۶ ۱۶ فروردین‌ ۹۵ تکذیب خبر «تعیین تکلیف اعزام زائران ایرانی به حج» سازمان حج و زیارت با انتشار اطلاعیه ای خبر منتشر شده در فضای مجازی با عنوان «تکلیف اعزام زائران ایرانی به حج فردا مشخص می شود» را تکذیب کرد.
در این اطلاعیه آمده است: بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت بر اساس وظیفه و مأموریت خود برنامه های مربوط به اعزام زائران ایرانی به حج تمتع سال جاری دنبال می کنند لذا هرگونه تصمیم و تغییری در برنامه اعزام زائران ایرانی به حج تمتع سال جاری صرفاً از طریق رسانه ملی و سایت های معتبر و پایگاه اطلاع رسانی این سازمان و بعثه مقام معظم رهبری به مردم عزیز و متقاضیان تشرف به حج تمتع سال ۹۵ اطلاع داده خواهد شد.
۱۷ ۱۸ فروردین‌ ۹۵ دعوت سعودی ها از هیئت ایرانی برای تعیین سرنوشت حج ۹۵ رئیس سازمان حج و زیارت از دعوت مسئولان حج عربستان برای ۲۶ فروردین ماه امسال خبر داد و گفت: سرنوشت حج تمتع ۹۵ در این دیدار مشخص خواهد شد.
سعید اوحدی گفت: با توجه به دعوت عربستان روز ۲۶فروردین ماه نشستی با وزیر حج این کشور درباره حج تمتع برگزار خواهیم کرد که امیدواریم به نتیجه نهایی در این باره برسیم که به موقع لازم درباره نتایج آن اطلاع رسانی خواهیم کرد.
اوحدی ادامه داد: ملاقات ۲۶ فروردین بعد از تاخیر ۳ماهه عربستان برای امضای تفاهمنامه انجام می‌گیرد و به طور حتم در این دیدار که با حضور مسئولان ذیربط و کارشناسان مربوطه انجام می‌شود تعیین تکلیف نهایی صورت می‌گیرد.
۱۸ ۲۵ فروردین‌ ۹۵ واکنش نماینده ولی فقیه در امور حج به برخی اظهارات نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به برخی از اظهارات واکنش نشان داد.
حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسكر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تاكید بر اینکه متاسفانه طی چند سال اخیر برخی افراد در آستانه مراسم حج و یا اعزام هیئت های مذاكره كننده به عربستان در رسانه ها و مطبوعات اظهار نظرهای غیر مسئولانه ای را مطرح می كنند كه پایه و اساس منطقی ندارد،‌ گفت: فردی كه هیچ گونه نقشی در برگزاری حج ندارد چگونه می‌تواند اظهار كند كه زائران ما امسال به حج نمی‌روند و سخن از تعطیلی حج به میان آورد؟
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: ما همه ساله در انجام مذاكرات و هنگام امضای تفاهم‌نامه‌ها، مصالح ملی و عزت مردم ایران اسلامی را مد نظر داشته و هرگز اموری راكه با آن منافات داشته باشد نپذیرفته و نخواهیم پذیرفت.
۱۹ ۲۷ فروردین‌ ۹۵ توافق ضمنی ایران و عربستان برای حج تمتع سعید اوحدی که به منظور رایزنی برای حج تمتع امسال به عربستان سفر کرده است، درباره آخرین روند این مذاکرات گفت: روز گذشته اولین جلسه مشترک با دست اندرکاران حج کشور عربستان بعد از سه ماه تأخیر انجام شد که این مذاکرات نسبتا مفصل بود و حدود سه ساعت و نیم به طول انجامید. اوحدی در خصوص تعداد زائران ایرانی اعزامی به حج سال ۹۵ گفت: سهمیه حج همه کشورهای اسلامی همچون سال گذشته است ما سال گذشته ۶۴ هزار زائر داشتیم و امسال هم بر اساس گفته های طرف سعودی هیچ تغییری در این سهمیه ایجاد نشده است.
او گفت: اگر ما در مباحث فنی ظرف فردا و پس فردا به نتیجه قطعی برسیم به نظر می آید که مشکلی در اجرای عملیات و اعزام زائران وجود نداشته باشد البته بعد از بررسی و مطالعه فنی متن پیشنهادی نتیجه این بررسی ها اعلام خواهد شد.
۲۰ ۲۸ فروردین‌ ۹۵ شرط عربستان برای حضور ایران در حج تمتع امسال سخنگوی وزارت حج عربستان اعلام کرد که وزیر حج این کشور در دیدار با هیئتی از ایران بر ممنوعیت تجمعات و سر دادن شعار در حین مراسم حج تاکید کرده است.
حاتم قاضی گفت: وزیر حج عربستان پنج شنبه گذشته به اطلاع هیئتی از ایران رسانده است که برپایی هرگونه راهپیمایی و تجمعات در اماکن عمومی مربوط به مراسم حج ممنوع است. وزیر حج عربستان ادعا کرده است که سر دادن شعار مزاحم دیگر حجاج می شود.
۲۱ ۲۹ فروردین‌ ۹۵ مذاکره بی نتیجه با سعودی ها درباره سه موضوع مهم رئیس سازمان حج و زیارت از مذاکره بی نتیجه با سعودی ها درباره ۳ موضوع مهم خبر داد و گفت: ما همچنان منتظر پاسخ طرف عربستانی هستیم.
سعید اوحدی چگونگی صدور روادید حج و محل دقیق آن، استفاده از ظرفیت های پرواز داخلی و تأمین امنیت زائران را از مهم ترین نکات مورد بررسی و بحث در جلسه روز شنبه خواند.
او ادامه داد: از قرار معلوم صدور روادید در جده صورت خواهد گرفت اما بحث بهره مندی از ظرفیت های پروازهای داخلی هنوز ابتر مانده است. به هرحال باید در انتظار پاسخ عربستانی ها بنشینیم.
۲۲

 

۳۰ فروردین‌ ۹۵

 

آخرین مذاکرات ایران و عربستان در مورد حج

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تشریح آخرین وضعیت مذاکرات ایران و عربستان در مورد حج پرداخت و گفت: متاسفانه در طول چند ماه گذشته دولت عربستان کارشکنی کرده است.
علی جنتی امروز گفت: با جدیت به دنبال این هستیم كه امسال بتوانیم زائران را به مكه مكرمه اعزام كنیم.
وی با تاكید بر كارشكنی های عربستان گفت: مسئولان حج باید پیش از این به آنجا می رفتند و قرارداد محل های اقامتی را منعقد می كردند اما دولت عربستان تاكنون به این افراد روادید نداده است.
جنتی با اشاره به اعزام یك هیات برای مذاكره به عربستان گفت: این نخستین بار است كه به هیات ایرانی، آن هم در كشوری ثالث ویزا داده شد كه برای مذاكره به عربستان بروند. در این مذاكرات، سازمان حج را موظف كرده ایم كه همه شرایط ما را به مقامات عربستان اعلام كنند و آنها باید این شرایط را بپذیرند تا این حج انجام شود. علی رغم اینكه زمان را از دست دادیم، تلاش می كنیم اگر مقامات عربستان همراهی كنند امسال بتوانیم مراسم حج را برگزار كنیم.
۲۳

 

 

۴ اردیبهشت‌ ۹۵

 

سبحانی‌نیا: نباید به هر قیمتی زمینه حج را فراهم کرد

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجوب حج برای مسلمانان در عین حال گفت که نباید به هر قیمتی زمینه حج را فراهم کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسین سبحانی نیا گفت: درست است که حج برای مسلمانان واجب است و حضور ما در کنگره جهانی اسلام مفید و لازم است اما هزینه این کار نباید بیش از انتظار باشد. با توجه به شروط عربستان در حال حاضر ما مقدمات حج را با هزینه بالاتری فراهم می‌کنیم. آنها باید هم خسارت‌های گذشته را پرداخت کنند،‌ هم عذرخواهی کنند و هم فضای امن و اطمینان بخشی برای رفت و آمد حجاج فراهم کنند، اما در وضع موجود هنوز هیچ کاری نکرده‌اند.
نماینده مردم نیشابور در مجلس تأکید کرد:‌ عربستان برای ما شرط تعیین می‌کند نباید شعار بدهید و با صدای بلند دعا بخوانید، اینها مقدمه این است که به هر بهانه به زائرین ما فشار بیاورند و در واقع این حرمت شکنی و شکستن عزت اسلامی در یک نگره عظیم اسلامی است.
۲۴

 

۶ اردیبهشت ۹۵ عربستان تا پایان هفته پاسخ ایران را می‌دهد رییس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: عربستان تا پایان هفته نظر مدقن خود را درباره صدور ویزای زائران ایرانی و همچنین زمان دور دوم مذاکرات حج اعلام می‌کند.
سعید اوحدی گفت: امیدوارم ظرف روزهای آینده تکلیف ویزای هیات مذاکره‌کننده مشخص شود تا برای نهایی کردن تفاهمنامه حج امسال، سفر مجدد به عربستان داشته باشیم.
او با اشاره به اینکه عربستان سهمیه حج امسال را برای ایران ۶۴ هزار نفر تعیین کرده است، گفت: با توجه به دو فراخوانی که برای ثبت‌نام حج ۹۶ داده شد، از ۶۴ هزار نفر سهمیه تعیین شده تا امروز ۱۷ هزار نَفَر ثبت‌نام کرده‌اند. تاکنون هیچ متقاضی از حج انصراف نداده است.
 

۲۵

 

۷ اردیبهشت‌ ۹۵

 

کاهش قابل توجه ثبت نام کنندگان حج تمتع

همانطور که پیش بینی می شد، تعداد ثبت نام کنندگان حج تمتع تا امروز کاهش بسیار محسوسی را داشته است. براساس آمار سازمان حج و زیارت ایران، این سازمان تا کنون دو فراخوان برای ثبت نام حج ۹۵ داده است و تا کنون تنها ۱۷ هزار نفر ثبت نام کرده اند.
همچنین سازمان حج و زیارت پیش بینی کرده بود در اولین فراخوان ۴۰ هزار نفر ثبت نام کنند، اما تنها ۱۰ هزار نفر ثبت نام کردند و همچنین در فراخوان دوم نیز حدود ۷ هزار نفر ثبت نام کردند. 
با این حساب از مجموع ۶۴ هزار سهمیه حج ایران تنها ۱۷ هزار نفر ثبت نام کرده اند و ۴۷ هزار سهمیه معادل ۷۳ درصد از کل سهمیه ها خالی مانده است.
رییس سازمان حج و زیارت در ادامه با بیان اینکه اعمال محدودیت عربستان بر سهمیه‌های حج هنوز حذف نشده است، گفت: در یکی از ملحقات پیش‌نویس تفاهمنامه دو طرف ذکر شده سهمیه ایران با توجه به جمعیت این کشور ۷۸ هزار نفر است، اما طبق سنوات گذشته ۲۰ درصد از این سهم کم می‌شود.
۲۶  ۷اردیبهشت  ۹۵  تکذیب انصراف حجاج استان یزد از حج تمتع مدیر حج و زیارت یزد گفت: هنوز کاروان های حج تمتع بسته نشده و خبر انصراف زائران استان یزد شایعه است.
علی اصغر شریفی زارچی با اشاره به خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر انصراف زائران استان یزد گفت: با توجه به اینکه وضعیت اعزام زائران به حج تمتع هنوز مشخص نشده است و قراردادها و کاروان های هیچ یک از شهرها بسته نشده، لذا خبر منتشر شده شایعه است.
او در ادامه گفت: در این خبر آمده است که اولین گروه حجاج از استان یزد است این درحالیست که با توجه به نامعلوم بودن وضعیت حج، ظرفیت استان ها هنوز اعلام نشده است از این رو خبر انصراف ۳۰۰ زائر یزدی کذب است.
۲۷  ۱۰ اردیبهشت‌ ۹۵ ورود به محدوده قرمز زمانبندی حج/ کارشکنی ها ادامه دارد رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به کارشکنی سعودی ها درباره حج امسال و پاسخ ندادن به شروط و درخواست های ایران گفت: ادامه چنین رفتاری ما را وارد محدوده قرمز زمانبندی اجرای عملیات حج کرده است.
سعید اوحدی در پاسخ به این سئوال که قرار بود تا آخر هفته عربستان نظر نهایی خود را راجع به پیشنهادات و درخواست های ایران اعلام کند، گفت: ما تلاش کردیم از طریق مذاکره مسائل و مشکلات راجع به تمتع امسال را برطرف کنیم تا فریضه حج برای زائران ایرانی با حفظ عزت و کرامت برگزار شود اما دولت عربستان تا به امروز جوابی به شروط و خطوط قرمز ما نداده است.
۲۸ ۱۴ اردیبهشت‌ ۹۵  ۱‍۷ هزار نفر برای حج ثبت نام کرده اند/ خط قرمز ایران برای حج تمتع ۹۵ رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به ثبت نام ۱۷ هزار زائر حج تمتع از ۶۶ هزار سهمیه متقاضی تأکید کرد: مردم دغدغه جز تأمین امنیت حج را ندارند.
اوحدی با بیان اینکه ضمانت اجرایی عملیاتی شدن موضوع تأمین امنیت زائران از دید جمهوری اسلامی ایران ضمیمه شدن آن به قراردادی است که بین ما و دولت عربستان بسته می‌شود خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که در حج امسال مورد بررسی قرار گرفته و درخواست ما از دولت عربستان است موضوع صدور ویزا زائران ایرانی است.
او با بیان اینکه عزت و کرامت زائران ایرانی ایجاب می‌کند ویزای آن مانند گذشته در داخل کشور صورت گیرد و زائران ما از خدمات کنسولی خودمان بهره‌مند شوند گفت: البته طرف عربستانی فرصتی یک هفته‌ای برای بررسی موضوع خواسته که متاسفانه این فرصت از زمان مقرر عبور کرده و هنوز پاسخی از سوی کشور سعودی به ما داده نشده است.
۲۹  ۱۹ اردیبهشت‌ ۹۵  احتمال لغو حج تمتع در سال ۹۵/ به اقامه حج امسال اصرار داریم یک عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از احتمال لغو حج تمتع در سال ۹۵ خبر داد.
محمدحسن آصفری گفت: در جلسه امروز کمیسیون که با حضور مسئولان سازمان حج و زیارت برگزار شد این بحث مطرح شد که آیا برای حج تمتع امسال اقدام می‌شود یا خیر. گزارش‌های ارائه شده بحث اصلی تامین امنیت حاجیان بوده و عربستان تضمین لازم را در این رابطه ارائه نکرده است. آصفری در عین حال تاکید کرد که هنوز تا ۷ شعبان فرصت باقی است و تا آن زمان نمی‌توان در مورد لغو قطعی حج تمتع در سال ۹۵ اظهار نظر کرد.رئیس سازمان حج و زیارت با بیان این که جمهوری اسلامی ایران مصر به اقامه حج تمتع ۹۵ است به انتقاد از رفتار مسئولان حج سعودی پرداخت و گفت: ادامه رفتارهای سعودی‌ها نشان می‌دهد اراده‌ جدی برای اقامه حق شرعی زائران ایرانی ندارند.

سعید اوحدی گفت: تا به این لحظه عربستان سعودی پاسخی نداده و ما همچنان نسبت به اقامه حج تمتع ۹۵ مصر هستیم و اعتقاد داریم حج به عنوان واجب شرعی و حق مسلم زائران ایرانی است. بنا بر همین ارتباط در نشست قبلی با مسئولان سعودی ۴ شرط مهم یعنی بهره‌مندی از ارزش‌های داخلی، خدمات کنسولی، چگونگی صدور روادید و راهکار‌های امنیت زائران را ارائه کردیم که برای ۲ مورد آخر هنوز اظهار نشری نکرده‌اند.

۳۰  ۲۳ اردیبهشت‌ ۹۵  روایت وزیر ارشاد از بی‌احترامی سعود‌ی ها به هیئت حج ایران/ شرایط تمتع امسال فراهم نیست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از کارشکنی سعودی‌ها و برخورد نامناسب آنان با هیئت حج و زیارت ایران خبر داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه افرادی مثل رئیس سازمان حج و زیارت با مشکلات زیادی ویزا گرفتند و به عربستان سفر کردند، گفت: ایشان با داشتن پاسپورت سیاسی در فرودگاه با مشکلات زیادی روبه‌رو شدند و از ایشان انگشت نگاری به عمل آمد و وسایل آنان نیز مورد تفتیش قرار گرفت.
جنتی ابراز داشت: رئیس حج و زیارت کشور چهار جلسه با وزیر حج عربستان برگزار کرد و این در حالی بود که برخوردهای انان بسیار نامناسب و سرد بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه سعودی‌ها در زمینه صدور ویزا هیچ قولی ندادند، گفت: سعودی‌ها می‌گویند که حجاج ما باید به کشور ثالث بروند و از آنجا ویزا بگیرند که این مسائل نشان می‌دهد شرایط حج امسال فراهم نیست.

۳۱  ۲۳ اردیبهشت‌ ۹۵ آیت الله مکارم شیرازی: حج آبرومندانه می‌خواهیم یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: در مدت باقی مانده نمی‌توان برنامه ریزی خوبی برای ارایه خدمات به زائران انجام داد و باید فکر حج امسال را از سر بیرون کنیم.
آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: شرایط نشان می‌دهد که سعودی‌ها قصد توهین دارند و در این شرایط باید فکر حج را ازسرمان بیرون کنیم.
وی با بیان اینکه مردم ما هم مایل به رفتن اینگونه به حج نیستند، گفت: اینکه از مسئولان حج در فرودگاه انگشت نگاری می‌شود و وسایل آن‌ها مورد تفتیش قرار می‌گیرد می‌خواهند که انتقام یمن و سوریه و جاهای دیگر را از حجاج ما بگیرند چرا که جای دیگری برای انتقام گرفتن ندارند.
۳۲  ۲۳ اردیبهشت‌ ۹۵ واکنش آیت الله جوادی آملی به هجمه‌های عربستان یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه باید جواب هجمه‌های عربستان را بدهیم، گفت: باید به سعودی‌ها فهماند که اماکن مقدس در عربستان به همه امت اسلامی تعلق دارد.
آیت الله عبدالله جوادی آملی در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به موضوع حج گفت: حج جریان بسیار مهمی است و در این مراسم شاهد ارتباط مسلمین با هم هستیم. امروز در رابطه سیاسی با عربستان مشکلاتی داریم هر چند که به سفارت ما در عربستان حمله‌ای نشد اما در کشورمان به سفارت این کشور حمله شد.
۳۳ ۲۳ اردیبهشت‌ ۹۵  نگاهی به تلاش های ۵ ماهه ایران و تندروی یک ساله سعودی ها درحالی که رییس سازمان حج و زیارت می‌گوید امکان حج ۹۵ کم شده است، وزارت حج عربستان در بیانیه ای بی‌خاصیت تلاش کرده فقط روایتی ناقص از مذاکرات هیات ایرانی و سعودی ارائه دهد. هرچند که گفته شده هیات ایرانی حاضر به توافق با عربستان نشده است.
در بیانیه‌ای که از سوی وزارت حج عربستان در خبرگزاری رسمی عربستان منتشر شده است، آمده: از «سعید اوحدی» رئیس سازمان حج ایران خواسته شد برای بررسی هماهنگی‌ها و موارد مربوط به درخواست‌های حجاج ایرانی برای حج سال ۱۳۹۵، به عربستان سفر کند. این ارگان سعودی با مقامات مربوطه، اقدام به بررسی راهکار سفر هیأت ایرانی کرده و این هیأت از طریق نمایندگی عربستان سعودی در دبی امارات، ویزای ورود به عربستان را دریافت کرد.
۳۴ ۲۶ اردیبهشت  ۹۵ بیانیه سازمان حج و زیارت درباره حج تمتع سال ۱۳۹۵/ سعودی‌ها تضمین بدهند در متن این بیانیه آمده است:
بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت بر اساس وظایف خود مبنی بر فراهم ساختن تمهیدات لازم و برنامه ریزی زود هنگام جهت اعزام حجاج ایرانی، از مدتها قبل پیگیر انجام مذاکرات و امضای صورتجلسه توافقات حج سال جاری بوده است که پس از سه ماه تأخیر از جانب دولت عربستان در تعیین زمان ملاقات و صدور روادید برای اعضای هیات حج جمهوری اسلامی ایران، سرانجام مذاکرات در تاریخ ۲۶ فرورین ۱۳۹۵ برگزار گردید. لیکن با توجه به وعده های مسئولان وزارت مزبور در مورد رفع ابهامات موجود در پیش نویس توافقنامه، مقرر گردید که وزارت حج عربستان نظر صریح وزارت امور خارجه و سازمان هواپیمایی کشوری سعودی را در خصوص موارد ذیل اعلام دارد تا هیات ایرانی مجدداً به آن کشور عزیمت کند.
۳۵ ۲۸ اردیبهشت‌ ۹۵ عقب نشینی وزارت حج عربستان از مواضع ضدایرانی رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه سعودی‌ها اخیرا اعلام کردند که حاضرند تمهیداتی فراهم کنند تا ویزای زائران در داخل کشور صادر شود، گفت: تفاهم‌نامه‌ای که در آن عزت، کرامت و حرمت زائر حفظ نشده و تضمین برای تأمین امنیت در آن قید نشده امضاء نخواهد شد.
۳۶ ۳ خرداد ۹۵ واکنش رئیس قوه‌قضاییه به کارشکنی سعودی‌ها برای حج تمتع ۹۵ آیت الله آملی لاریجانی به کارشکنی حاکمان عربستان سعودی و مانع تراشی در برابر برگزاری مراسم حج امسال اشاره کرد و گفت: حاکمان سعودی بارها نشان داده اند که نمی توانند امنیت حج را تامین کنند و حتی متاسفانه گاهی خودشان نیز علیه حجاج عملیات ایذایی انجام می دهند و به بهانه های مختلف، مانع حضور حجاج در این مراسم می شوند.
رئیس قوه قضاییه گفت: برگزاری مراسم حج باید توام با عزت باشد و مسئولان سعودی باید شرایط و مقدمات برگزاری حج سالم و ابراهیمی را فراهم کنند.
۳۷ ۴ خرداد ۹۵  دور جدید مذاکرات ایران و عربستان برای حج تمتع ۹۵ سعید اوحدی با اشاره به آخرین وضعیت مذاکرات حج تمتع سال گفت: بعد از اینکه کشور عربستان اعلام کرد حاضر است مشکل صدور ویزا زائران ایرانی را در داخل کشور حل کرده و برای زائران در داخل کشورمان ویزا صادر شود،این اقدام را گامی مثبت تلقی کردیم.
او ادامه داد: بعد از این اقدام، عربستان با دعوتنامه ای مکتوب از هیئت ایرانی درخواست کرد در دور جدید مذاکرات شرکت کرده و مذاکرات دو جانبه در مورد حج انجام شود.
اوحدی با اعلام اینکه به طرف عربستانی اعلام کرده ایم که صدور ویزا یکی از ۱۱ خواسته هیئت ایرانی است، گفت: یکی از شروط اساسی ما تامین امنیت زاِئران ایرانی و حفظ گرامت زائران براساس آموزه های دینی است. در سال های گذشته مشکلاتی در تفتیش بار زائران زن و روحانیون پیش می آمد که برای ما قابل پذیرش نیست.
۳۸ ۴ خرداد ۹۵ دارو و پزشک آماده است، منتظر تعیین تکلیف تمتع هستیم رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر با اشاره به موضوع حج ۹۵ و این که هنوز نتیجه مذاکرات با کشور عربستان، صد در صد مشخص نشده است، گفت: مرکز پزشکی حج و زیارت مقدمات آزمون و انتخاب پزشکان در استانها را فراهم کرده و برنامه‌ریزی‌های لازم برای ارسال دارو و تجهیزات نیز صورت گرفته است.
۳۹ ۶ خرداد ۹۵ ادعای عربستان درباره پیشرفت در مذاکرات برای حل مشکلات سفر زائران ایرانی به حج عربستان سعودی از پیشرفت در مذاکرات برای حل مشکلات سفر زائران ایرانی به حج خبر داد.
حسین شریف، معاون وزارت حج عربستان سعودی، گفته است که گفتگو با هیئت اعزامی ایرانی جهت رفع مشکلات اعزام زائران به مراسم حج امسال “مثبت” بوده است. هیئت اعزامی جمهوری اسلامی به ریاست سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی، به منظور ادامه تلاش برای حل موانع سفر زائران ایران به حج روز سه شنبه وارد عربستان شد.
معاون وزارت حج سعودی پس از گفتگو با این هیئت اظهار داشت که دو طرف “ترتیبات و همچنین سازماندهی و خدمات لازم” برای حجاج ایرانی را مورد بررسی قرار دادند و افزود: “استفاده از ویزای الکترونیکی که قابل چاپ است” در این مذاکرات مطرح شد. محل صدور ویزا یکی از موارد اختلاف نظر بین عربستان سعودی و جمهوری اسلامی بوده است.
۴۰ ۶ خرداد ۹۵   بندهای مغایر با عزت حجاج ایرانی در تفاهم نامه با عربستان حذف می‌شود رییس سازمان حج و زیارت گفت: در مذاکرات تفاهم کردیم برخی از بندهای تفاهم نامه که مغایر با اصل عزت حجاج ایرانی است حذف شود.
سعید اوحدی رییس سازمان حج و زیارت در باره جمع بندی مذاکرات حج گفت: برای اینکه با تاخیر بیشتری مواجه نشویم قرار شد مبنای تنظیم تفاهم نامه همان تفاهم نامه سال های گذشته باشد و اصلاحات لازم را در تفاهم نامه انجام دهیم. همچنین قرار شد، متن پیشنهادات ایران برای لحاظ کردن در تفاهم نامه در جلسه کارشناسی تنظیم شود و برخی از بندهای تفاهم نامه که در حقیقت زیاده خواهی های عربستان و مغایر با عزت حجاج ایرانی بود را تفاهم کردیم که حذف شود.
۴۱ ۶ خرداد ۹۵ موافقت عربستان با صدور روادید در داخل ایران رییس سازمان حج و زیارت گفت: عربستان متعهد شده است که صدور روادید در داخل کشور انجام شود و همچنین موافقت کردند که پروازها از داخل کشور صورت گیرد.
سعید اوحدی با اشاره به آخرین جزئیات از روند مذاکرات تمتع گفت: با توجه به تجربه ده ساله وزیر حج عربستان در این وزارت خانه، فضای این دور از مذاکرات با رویکرد احترام کامل به هیئت ایرانی و مثبت بود و خود وزارت حج کاملا متعامل است و خودشان تاکید کردند که هماهنگی باید در دستگاه های دیگر انجام شود. با توجه به تغییر وزیر حج عربستان، دور جدید مذاکرات به دعوت وزیر جدید حج انجام شد و قبل از سفر، هیئت ایرانی پیشنهادات منطقی برای تامین امنیت و تضمین حفظ عزت و کرامت زائران را طی نامه مکتوبی به وزارت حج عربستان اعلام کرد.
۴۲

 

۷ خرداد ۹۵   مذاکرات بدون نتیجه ایران و عربستان برای حج رییس سازمان حج و زیارت گفت: نشست مسئولان حج ایران و وزارت حج عربستان بدون نتیجه پایان یافت.
سعید اوحدی، گفت: نشست مسئولان حج ایران و وزارت حج عربستان به دلیل ادامه کارشکنی و دخالت وزارت خارجه عربستان درباره حج تمتع بدون نتیجه پایان یافت. مقامات عربستانی برای ارائه خدمات کنسولی ، هیچ راهکاری ارائه نداده اند.
 ۴۳  ۹ خرداد ۹۵  حج ۹۵ لغو شد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام خبر منتفی شدن برگزاری مراسم حج امسال گفت: با توجه به تعمد دولت عربستان برای اینکه زائران ایرانی نتوانند به طور رسمی امسال حج تمتع را به جای آورند، لذا لازم بود ما نیز صریحاً اعلام موضع کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در زمینه‌های اجرایی هم عملاً ۴ماه زمان را از دست دادیم و امکان اینکه بتوانیم امکان اقامتی را برای زائران فراهم کنیم و زمان برای قراردادهایی که باید ببندیم نداریم.بیانیه سازمان حج و زیارت درباره لغو حج تمتع ۹۵

 ۴۴  ۹ خرداد ۹۵  بیانیه سازمان حج و زیارت درباره لغو حج تمتع بیانیه سازمان حج و زیارت در خصوص حج تمتع سال جاری منتشر شد.
در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع مردم شريف ايران ومشتاقان زيارت بيت الله الحرام مي رساند بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زيارت برای حضور حجاج كشورمان در مراسم حج سال ۱۳۹۵ طبق روال سال‌هاي گذشته اقدامات گسترده و مستمری را انجام داده اند.
۴۵ ۱۰ خرداد ۹۵ جزئیات مذاکرات به بن بست رسیده ایران و عربستان برای سفر زائران عربستان در مذاکرات امضای تفاهم نامه با ایران ۱۱ محدودیت عجیب را وضع کرده بود که باعث شد این مذاکرات به بن بست برسد و امسال حج برگزار نشود.
سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در استودیوی گفتگوی ویژه خبری حاضر شد تا درباره بیانیه امروز سازمان متبوع خود، در عدم حضور حجاج ایرانی در عربستان توضیح داد. به صورت تلفنی آیت الله بوشهری رئیس حوزه های علمیه سراسر کشورو الهام امین زاده معاون حقوقی رئیس جمهور نیز در این باره به اظهار نظر پرداختند.
۴۶ ۱۱خرداد ۹۵ اطلاعیه سازمان حج و زیارت برای برگشت دادن قسط اول تمتع ۹۵ سازمان حج و زیارت اعلام کرد: با توجه به اعزام نشدن زائران ایرانی به حج تمتع ۹۵، زائران می توانند نسبت به دریافت اصل مبلغ قسط اول و سود آن اقدام کنند.

در متن اطلاعیه سازمان حج و زیارت آمده است: با توجه به محروم شدن زائران ایرانی از انجام فریضه حج در سالجاری در پی کارشکنی های عربستان سعودی در خصوص انجام تمهیدات لازم برای پذیرش حجاج ایرانی، زائران عزیزی که در خصوص پرداخت قسط اول هزینه سفر خود(مبلغ ۵۰ میلیون ریال) در شعب بانک ملی در حساب شخصی که به نام آنان افتتاح شده، اقدام کرده اند، می توانند با مراجعه به بانک و ارائه مدارک شناسایی، نسبت به دریافت اصل مبلغ قسط اول پرداختی و سود تعلق گرفته به آن اقدام کنند.

۴۷ ۱۲خرداد ۹۵ هموطنان از عزیمت به «حج» از کشور ثالث پرهیز کنند/ برنامه عربستان برای «تسویه حساب سیاسی» در حج رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه هموطنان از عزیمت به حج تمتع امسال از کشور ثالث پرهیز کنند، گفت: برنامه عربستان برای ممانعت از ورود زائران ایرانی در حج تمتع ۹۵ یک تسویه‌حساب سیاسی و سناریوی از پیش طراحی شده بود.

رئیس سازمان حج و زیارت عامل اساسی به بن بست کشیدن مذاکرات را اراده وزارت خارجه و وزارت کشور عربستان دانست و گفت: آنها اشراف کامل بر وزارت حج عربستان داشتند و این سناریو را آنها چیدمان کردند و دخالت در متن تفاهم‌نامه داشتند.

اوحدی توصیه‌ای نیز برای آن دسته از هموطنانی که از مسیرهای دیگر به عربستان عزیمت می‌کردند، داشت و متذکر شد: امسال به دلیل فضای روانی ایجاد شده توسط سعودیها علیه ایران و عدم ارائه خدمات کنسولی به زائران ایرانی، به صلاح نیست که کسی از کشورمان از کشور دیگر عازم حج شود.

 

۴۸ ۱۳ خرداد ۹۵ عربستان باید هزینه سنگینی بابت محروم شدن زائران ایرانی از حج بپردازد رییس سازمان حج و زیارت با اعلام این که همچنان پیگیر حقوق سلب شده زائران ایرانی برای اقامه حج در سال آینده هستیم، گفت: عربستان به خاطر محروم کردن زائران ایرانی از فریضه واجب و تبعیض در پذیرش، گناه بزرگی کرده است و هزینه سنگینی را باید بپردازد.

اوحدی گفت: معتقدم اگر اراده‌ای برای پذیرش زائران ایرانی وجود داشت دولت عربستان بعد از دو سه ماه تاخیر در صدور ویزا هیات مذاکره کننده ایرانی چنین چالشی را ایجاد نمی‌کرد. ما با توجه به هدفی که داشتیم حتی حاضر بودیم در برابر این بداخلاقی‌ها سکوت و آن را تحمل کنیم.

او گفت: دولت عربستان در این مدت پاسخ نامه‌های ما را با پیامک می‌داد ظاهرا در قطع روابط سیاسی این جزو ادب دولت عربستان قرار گرفته است.

۴۹ ۱۳ خرداد ۹۵ حج ۹۵ فقط به دلیل مسائل سیاسی لغو شد در استودیوی پخش زنده برنامه “گفت وگوی سیاسی” معاون سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه سعودی ها تلاش دارند ایران را بعنوان کشوری سیاسی کار در امر حج نشان دهند، اظهار کرد: «فضای سیاسی موجود از سوی سعودی ها بر موضوع حج غلبه کرد و موضوعی که مورد اعتراض ما قرار گرفت، این بود که چرا این مسئله باید اینگونه باشد؟!»محمدی تمام بندهای تفاهم نامه ی ارائه شده از سوی عرب ها را ناظر بر تعهدات طرف ایرانی بعنوان تعیین تکلیفِ سعودی ها برای ما دانست و افزود: «سالیان سال مقامات حج و مقامات ارشد عربستان اذعان کرده اند ایرانیان با منظم و مرتب در حج حضور می یابند؛ بنابراین فضای سیاسی از سوی عربستان بر این تفاهم نامه تاثیر گذاشته است که اعتراض اولیه ما نیز بر این مسئله بود!»

محمدی قطع رابطه با عربستان و تعطیلی کنسولگری ایران در جده و نیز عدم فعالیت سفارت ایران در ریاض در کنار حوادث سال گذشته را موجب دغدغه مقامات ایرانی در حوزه ایجاد امنیت حجاج کشورمان دانست و افزود: «عربستان می خواهد جایگاه تولی گری خود را در حرمین شریفین حفظ کند… ما همچنان بدنبال تحقق مطالبات به حق جمهوری اسلامی ایران که نشأت گرفته از مطالبات حجاج است، هستیم که اگر زمینه اجرا یک حج عزتمندانه فراهم شد، برای سال آینده می توانیم برنامه ریزی کنیم.»

 

Print Friendly
برچسب‌ها, , ,
ارسال دیدگاه

یادداشت ها
اخبار ویژه

 

Print Friendly