کد خبر: 43869

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۱۹ - ۱۲:۳۳   

Print Friendly

هاكوپيان رئیس انجمن صنایع پوشاک: هيچ اقدام عملي براي جلوگيري از واردات پوشاك به كشور صورت نگرفته است


پایگاه خبری تدبیر تازه-هاکوپیان رئیس انجمن صنایع پوشاک در نشست فعالان اين صنعت با بیان اینکه پوشاک خارجی به صورت کیلویی ثبت سفارش و به کشور وارد می‌شود، گفت: بعداز گذشت چهارماه از دستورالعمل وزارت صنعت برای کنترل واردات پوشاک هیچ اقدامی جهت اجرای دستورالعمل انجام نشده است.


به گزارش پایگاه خبری تدبیر تازه:آقاي هاکوپیان رئیس انجمن صنایع پوشاک با بیان اینکه پوشاک خارجی به صورت کیلویی ثبت سفارش و به کشور وارد می‌شود، گفت: بعداز گذشت چهارماه از دستورالعمل وزارت صنعت برای کنترل واردات پوشاک هیچ اقدامی جهت اجرای دستورالعمل انجام نشده است.

وی تصریح کرد: در جلسه‌ای که با رئیس گمرک داشتیم، وی اعلام کرد که ۶۰ میلیون دلار واردات پوشاک به کشور صورت می‌گیرد و حجم واردات را به صورت تناژ اعلام کرد. حتی رئیس گمرک نیز متوجه نیست که چرا پوشاک به صورت کیلویی به کشور وارد می‌شود؟

به گفته هاکوپیان، طبق دستورالعمل تهیه شده در وزارت صنعت، هر شرکت خارجی برای حضور در بازار ایران باید ۲۰ درصد تولیدش را در کشور ما انجام دهد و ۵۰ درصد تولید را نیز با نام ایران صادر کند.

در ادامه مشاور وزیر صنعت در امور نساجی با اشاره به روش شرکت‌های ترکیه‌ای برای واردات ارزان‌قیمت پوشاک به ایران گفت: برخی واردکنندگان، پوشاک ۱۵ هزار تومانی را به قیمت ۶۷ هزار تومان عرضه می‌کنند.

گلناز نصراللهی در جمع فعالان صنعت نساجی اظهار داشت: براساس دستور وزیر صنعت، کارگروه پوشاک تشکیل شده و در حال بررسی و رفع مشکلات صنعت نساجی است.

وی با بیان اینکه می‌دانیم صنعت نساجی با رکود و چک‌های برگشتی مواجه است، افزود: طبق دستورالعملی که با همکاری تولیدکنندگان صنعت نساجی تهیه شد، سه ماه فرصت به واردکنندگان پوشاک داده شد تا خود را با این دستورالعمل مطابقت دهند و طی سه هفته اخیر نیز، وزیر صنعت، کارگروه نظارت بر اجرای این دستورالعمل را منصوب کرد.

وی با اشاره به واردات پوشاک خارجی به کشور توضیح داد: در ابتدا شرکتی به نام ترخیص‌کننده تشکیل می‌شود و کالای واردشده به شرکت دیگر فروخته می‌شود. بخش عمده‌ای از واردات پوشاک از طریق مناطق آزاد صورت می‌گیرد که در نهایت وارد خاک کشور می‌شود واین مسئله را در کارگروه صنعت نساجی مورد رسیدگی داده‌ایم.

مشاور وزیر صنعت در امور نساجی گفت بسیاری از افرادی که ادعای نمایندگی برندهای خارجی را دارند، در واقع برند نیستند و فقط کار تجاری می‌کنند. وی در ادامه با اشاره به تعرفه ترجیحی اعمال شده برای واردات محصولات ترکیه به ایران، گفت: از این تعرفه حمایت نمی‌کنم.

در ادامه محرابی مدیر صنایع نساجی وزارت صنعت نیز از تهیه بس

ته حمایتی تولید و تجارت خبر داد و گفت: این بسته با هدف حمایت از صنعت نساجی تهیه و به وزیر صنعت ارائه شده است که با اجرایی شدن آن، تمام مشکلات صنعت نساجی برطرف خواهد شد. در این نشست، برخی تولیدکنندگان صنعت نساجی نیز مشکلات و موانع این صنعت را مطرح کردند.

*پوشاک ایران در بازار روسیه با محصولات ترکیه رقابت می‌کند

شهریاری عضو هیأت مدیره اتحادیه صنایع نساجی و پوشاک ایران نیز با بیان اینکه شرکت‌های خارجی در ایران با ایجاد فروشگاه‌های بالای یک‌هزار متر، بدون پرداخت حقوق وعوارض، پوشاک ترک را به مردم عرضه می‌کنند، گفت: این برای واردات پوشاک ترک، در مناطق آزاد شرکت تأسیس می‌کنند و تمام واردات را از طریق این شرکت‌ها به مناطق آزاد انجام می‌دهند بدون آنکه نیازی به ثبت سفارش باشد و یا عوارض زیادی پرداخت کنند.

شهریاری گفت:ايران در بازار روسیه با شرکت‌های ترک رقابت می‌کنند، اما در بازار داخل به دلیل عدم پرداخت عوارض گمرکی از سوی خارجی‌ها، رقابت به سختی امکان‌پذیر است.

وي افزود هر کدام از فروشگاه‌های یک‌هزارمتری پوشاک ترک روزانه حداقل ۱۰۰ میلیون تومان فروش دارند، اما فروش برخی از شرکت‌ها به روزی ۷۰۰ میلیون تومان نيزمی‌رسد.وی تأکید کرد: اگر دستورالعمل وزارت صنعت اجرایی می‌شد، کالای وارداتی از ابتدا باید توسط یک شرکت مشخص به کشور وارد می‌شد.

Print Friendly
ارسال دیدگاه

یادداشت ها
اخبار ویژه

 

 

Print Friendly