کد خبر: 35561

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۱۰:۱۸   

Print Friendly

دلیل “کری” برای تحت فشار قراردادن سوریه


پایگاه خبری تدبیر تازه – وزیر امور خارجه آمریکا گفت، نبردی که کشورش و هم‌پیمانان آن علیه افراط‌گرایان خشونت‌طلب در سراسر دنیا انجام می‌دهند، برای چندین نسل ادامه خواهد داشت.
   به گزارش پایگاه خبری تدبیر تازه،به نقل از خبرگزاری آسوشیتد پرس، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی خود اظهار کرد: قرن ۲۰ با مناقشات میان کشورها که به کشته‌ شدن میلیون‌ها تن می‌انجامید، تعریف شده بود اما اکنون جهان با گونه جدیدی از تهدیدها مواجه است.


وی تصریح کرد: تقابل ما با افراط‌گرایی خشونت‌طلب احتمالا چالشی است که چندین نسل ادامه خواهد داشت.

کری تصریح کرد، خلع نظام سوریه از توانمندی‌هایش در تولید سلاح‌ شیمیایی بهترین تصمیم برای ممانعت از افتادن این سلاح‌ها به دست داعش بود.

وی خاطرنشان کرد، اوباما از خط قرمز کوتاه نیامد اما به موافقت فوری کنگره نیز در این زمینه دست نیافت.

کری افزود، در آن زمان تماس تلفنی با سرگئی لاوروف ( همتای روس خود) داشت و هر دو بر تلاش در جهت خلع سلاح شیمیایی در سوریه با همکاری خود نظام و شورای امنیت توافق کردند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به این دلیل به جایزه صلح نوبل دست یافت.

رییس دستگاه دیپلماسی آمریکا که آخرین روزهای خود در تصدی این سمت را پشت سر می‌گذارد، اظهار کرد: قرن کنونی بیشتر تحت تأثیر بازیگران غیردولتی، حکومت‌داری ضعیف و فساد در اجرای قانون است.

کری تصریح کرد: ادامه نقش رهبری آمریکا در جهان همچنان برای ثبات بین‌المللی از اهمیت حیاتی برخوردار است.

وی همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش اذعان کرد که معتقد است چین به زودی ممکن است از آمریکا در حوزه رهبری بین‌المللی پیشی بگیرد.

کری مدعی شد: ما قدرتمندترین کشور در دنیا هستیم و بزرگترین اقتصاد را داریم اما چین بالاخره خواهد توانست از مزیت پهناور بودن خود استفاده کند.

Print Friendly
برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه

یادداشت ها
اخبار ویژه

 

Print Friendly