کد خبر: 35511

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۶:۴۳   

Print Friendly

واکنش انگلیس و فرانسه به خبر صادرات اورانیوم به ایران


پایگاه خبری تدبیر تازه – بعد از اعلام خبر موافقت گروه ۵+۱ با صادرات اورانیوم طبیعی از روسیه به ایران، دو کشور انگلیس و فرانسه نسبت به این مسئله ابراز نگرانی کردند.
   به گزارش پایگاه خبری تدبیر تازه،به نقل از فارس/نشریه «وال استریت ژورنال» به نقل از سه دیپلمات غربی نوشت: فرانسه و بریتانیا که خود از امضا کنندگان توافق هسته‌ای ایران هستند، از صادرات اورانیوم طبیعی روسیه به ایران که طی هفته‌ها مذاکرات و به درخواست روسیه با آن موافقت شده، ابراز نگرانی کردند.


این دو کشور بعنوان اعضای ۵+۱ با اینکه مانع تفاهم صادرات اورانیوم به ایران نمی‌شوند اما خواستار شفافیت و ارائه جزئیات بیشتر درباره مقصد این مواد و محل ذخیره آنها شدند. آنها همچنین می‌خواهند بدانند ایران که خود دارای ممعادن اورانیوم است، چرا به اورانیوم طبیعی نیاز دارد؟
یکی از این دیپلمات‌ها گفت: «ما همچنین می‌خواهیم بدانیم چرا آنها (ایران)‌ به این (اورانیوم‌) نیاز دارد.»
وال استریت ژورنال تصریح کرد در حالی که مقامات فرانسوی هم در زمان مذاکرات هسته‌ای و هم در زمان اجرای برجام مواضع تندی را اتخاذ کرده بودند اما اکنون انگلیسی‌ها هستند که بطور روز افزون در ماه‌های اخیر منفی‌نگرتر می‌شوند.

پیشتر خبرگزاری «آسوشیتد پرس» به نقل از مقاماتی که نامشان را فاش نکرد گزارش داد: توافق حاصل شده تحویل ۱۱۶ متریک تن (معادل حدود ۱۳۰ تن) اورانیوم طبیعی به ایران از طریق روسیه را پیش‌بینی کرده است.

Print Friendly
برچسب‌ها, , , , , , , ,
ارسال دیدگاه

یادداشت ها
اخبار ویژه

 

 

Print Friendly