کد خبر: 30442

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۹/۱۳ - ۱۹:۱۲   

Print Friendly

آنچه آیزنهاور دوست نداشت ببیند

عشاقِ امریکاییِ فیدل


پایگاه خبری تدبیر تازه – آوریل سال ۱۹۵۹ وقتی فیدل ۳۳ ساله مانند یک ستاره هنری در نیویورک مورد استقبال قرار گرفت تازه ۴ ماه بود که حکومت دیکتاتوری باتیستا را سرنگون کرده و قدرت را در این کشور به دست گرفته بود.
   به گزارش پایگاه خبری تدبیر تازه،به نقل از مجله تاریخ فرادید، ژانويه ۱۹۵۹ فيدل كاسترو به‎همراه گروهي از مبارزان پارتيزان، موفق شدند تا عليه دیکتاتوری باتيستا، رئيس‎جمهور وقت كوبا انقلاب كنند و وي را از اريكه قدرت به زير بكشد. پس از پيروزي انقلاب، فيدل كاسترو دولت انقلابي سوسياليست را در كوبا پايه‎گذاري كرد. او در آن زمان یکی از نمادهای انقلاب کمونیستی در آمریکای لاتین بود و در جهان به عقاید ضدامریکایی شناخته می‌شد.

سخنرانی های آتشین و ظاهر قدرتمند و مصمم چریک جوان او را به چهره جذاب برای مطبوعات و رسانه های جهان تبدیل کرده بود برای همین چهار ماه پس از سرنگونی دولت باتیستا وقتی برای شرکت در نشست سازمان ملل عازم نیویورک شد خبرنگاران و روزنامه نگاران خصوصا آنها که گرایش چپ داشتند از این اتفاق استقبال کردند.
کاسترو که قهرمان قصه های جنگ های پارتیزانی روزنامه نگاران در امریکای لاتین بود با لباس نظامی سبز رنگ و چکمه و ریش بلند مثل یک بازیگر فیلم های اکشن وارد امریکا شد. بسیاری از مردم کنجکاو و علاقمند، انجمن ها و گروه هایی چپ به گرمی از او استقبال کردند و در طول ۱۱ روزی که در سرزمین دشمن بود مثل ستاره های موسیقی هر جا می رفت جمعیتی برایش دست تکان می دادند و از او می خواستند با آنها عکس یادگاری بگیرد.
گرچه فیدل در جریان این سفر بر مزار جورج واشنگتن حاضر شد و یک تاج گل نیز به احترام او آنجا قرار داد اما رهبران امریکا اصلا از حضور و هیاهو او خوشحال نبودند؛ آیزنهاور رئیس جمهور وقت امریکا قبول نکرد با چریک چپ دیدار کند و معاونش نیکسون را به جای خود فرستاد. او این ملاقات را انجام نداد چون در همان زمان نقشه کودتا علیه فیدل را در سر داشت. نقشه کودتا اما در دولت بعدی و در زمان جان اف کندی عملی شد. در آوريل ۱۹۶۱ يك تيپ از نيرو‎هاي سازمان سيا به‎همراه تعدادي از اتباع كوبايي كه به آمريكا تبعيد شده بودند برای اجرای عملیات کودتا وارد”خلیج خوک ها” شدند اما شکست در این عملیات ضربه سختی به حیثیت امریکا زد؛ نيرو‎هاي نظامي كوبا موفق شدند در طول سه روز نيرو‎هاي سازمان سيا و كوبايي‎‎هاي مورد حمايت آمريكا را كه تعداد آن‎ها بيش از ۲۵۰۰ نفر بود، شكست دهند.
فیدل پس از این سفر طرح های عمدتا ضدامپریالیستی خود در کوبا را به اجرا گذاشت و چهره این کشور را به کلی تغییر داد؛ او تمام اموال و دارايي‎‎هاي خارجي در كوبا را ملي اعلام كرد، ماليات بر واردات از آمريكا را افزايش داد و قرارداد‎‎هاي تجاري با اتحاد جماهير شوروي منعقد كرد. در مقابل آيزنهاور، رئيس‎جمهور آمريكا نيز با كاهش سهم واردات شكر از كوبا به آمريكا، مسدود كردن دارايي كوبا در آمريكا، اعمال تحريم‎‎هاي سنگين تجاري و قطع روابط ديپلماتيك با دولت كوبا، اقدامات كاسترو را تلافي كرد. این آغاز تقابلی بود که برای نیم قرن در روابط دو کشور حاکم بود.
تصاویر/
کودکان امریکایی با ریش هایی شبیه فیدل در کنار او در هتل محل اقامتش در نیویورک عکس یادگاری می گیرند.
تصاویر/
فیدل در بازدید از باغ وحش نیویورک دو کودک امریکایی را در آغوش گرفته است.
تصاویر/
فیدل کاسترو و “گریسون کرک” در دانشگاه کلمبیا
تصاویر/
فیدل در راه هتل “استاتلر” در نیویورک بر جمعیت دوستدارانش دست تکان می دهد.
تصاویر/
شماری از هواداران فیدل کاسترو در مقابل هتل “استاتلر” نیویورک منتظر دیدن او هستند.
تصاویر/
هواداران فیدل کاسترو در مقابل هتل “استاتلر” نیویورک منتظر دیدار چریک جوان هستند.
تصاویر/
فیدل در لحظ خروج از هتل برای هوادارانش دست تکان می دهد.
تصاویر/
فیدل در مقابل هتل محل اقامتش در نیویورک برای هوادرانش دست تکان می دهد.
تصاویر/
فیدل در سفارت کوبا در واشنگتن در در حال خواندن گزارشات
تصاویر/
ملاقات دو کودک دوستداران فیدل با او در هتل محل اقامتش در نیویورک
تصاویر/
فیدل در کانون عکاسان مطبوعاتی نیویورک
تصاویر/
ملاقات فیدل با گویندگان و مجریان رادیو نیویورک
تصاویر/
فیدل در بازدید از باغ وحش نیویورک به فیل ها غذا می دهد.
تصاویر/
فیدل در بازدید از باغ وحش نیویورک، چشم در چشم یک ببر
تصاویر/
فیدل در جریان بازدید از باغ وحش نیویورک در مقابل قفس ببر
تصاویر/
تیم حفاظت و امنیت فیدل در جریان بازدید از باغ وحش نیویورک
تصاویر/
فیدل در حال خوردن بستین در جریان بازدید از باغ وحش نیویورک
تصاویر/
فیدل در حال خوردن هات داگ در جریان بازدید از باغ وحش نیویورک
تصاویر/
فیدل کاسترو در یک کنفرانس خبری در واشنگتن
تصاویر/
درگیری میان هوادارن فیدل با گروهی از کوبائی ها مخالف کاسترو در خیابان خیابان های نیویورک؛ طرفداران فیدل شعار می دادند: زنده باد فیدل مرگ بر یانکی.
تصاویر/
کاسترو در حال ورود به مقر سازمان ملل در نیویورک
تصاویر/
فیدل در میان دود سیگار در حین انجام گفتگو در هتل محل اقامتش در نیویورک
Print Friendly
برچسب‌ها,
ارسال دیدگاه

یادداشت ها
اخبار ویژه

 

Print Friendly