کد خبر: 30373

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۹/۱۳ - ۱۰:۱۴   

Print Friendly

سکوت بانک مرکزی شکست؛ دلار آرام گرفت


پایگاه خبری تدبیر تازه – دلار پس از روند صعودی روزهای گذشته و به ویژه جهش آن در روزهای ابتدای هفته گذشته و ثبت قیمت ۴ هزار تومان، با ثبات نسبی مواجه شد و به قیمت ۳۸۲۰ تومان کاهش یافت. 
   به گزارش پایگاه خبری تدبیر تازه،به نقل از خراسان/ در این میان خبر توافق اوپک و افزایش قیمت نفت و همچنین موضع گیری رئیس کل بانک مرکزی به عنوان دلایل بازگشت آرامش نسبی به بازار ارز عنوان شده است، اگر چه با مصوبه سنای آمریکا درباره تمدید تحریم های ۱۰ ساله برخی از تاثیر منفی این مصوبه بر بازار ارز طی روزهای آینده خبر داده اند.در این میان رئیس کل بانک مرکزی و معاون ارزی وی نوسانات فصلی را عامل اصلی رشد قیمت دلار در روزهای اخیر دانسته اند، عاملی که بررسی های خراسان از روند قیمتی دلار در بازار آزاد، آن را تایید می کند. در همین حال پس از ثبت قیمت ۴ هزار تومان برای دلار در روز یکشنبه، روند نزولی از روز سه شنبه آغاز و قیمت دلار به حدود ۳۹۳۰ تومان رسید و در روز پنج شنبه پس از موضع گیری رئیس کل بانک مرکزی و توافق اوپک که روند صعودی قیمت نفت و امید به افزایش درآمدهای ارزی دولت را تقویت کرد به ۳۸۲۰ تا ۳۸۵۰ تومان کاهش یافت. البته ایسنا تزریق ارز توسط بانک مرکزی از کانال صرافی های دولتی در روز پنج شنبه را نیز در کاهش قیمت دلار موثر دانسته است.

سیف: گرانی دلار پایدار نیست
پس از چند روز از روند افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، سرانجام رئیس کل بانک مرکزی در کانال تلگرامی خود نسبت به قضایای اخیر واکنش نشان داد و اعلام کرد که “گرانی ارز و شرایط موجود پایدار نخواهد بود”.ولی ا… سیف با اشاره به التهاب بازار ارز در چند روز گذشته و انتظار از بانک مرکزی برای اتخاذ موضع در این زمینه نوشت: عوامل مختلفی در تحلیل نوسانات اخیر بازار ارز توسط تحلیل‌گران در روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و سایت های تحلیلی بازار ارز ارائه شده و در این خصوص به مواردی همچون افزایش فصلی تقاضای ارز به دلیل مناسبت‌های مختلف مانند مسافرت‌های اربعین و سال نو میلادی، نتایج احتمالی اجلاس اوپک و چشم‌انداز قیمت نفت، نتایج انتخابات ریاست ‌جمهوری آمریکا و … اشاره شده است. لیکن در تحلیل قابلیت اثرگذاری هر یک از این عوامل بر تحولات بازار ارز باید به ماهیت این عوامل و درجه پایداری آنها توجه کرد.وی در ادامه آورده است: واقعیت آن است که تحولات روزهای اخیر بیشتر از هرچیز دیگری ناشی از شوک‌های انتظاری است که با عواملی همچون افزایش تقاضای فصلی ارز ترکیب شده‌اند و علیرغم تاثیرگذاری مقطعی بر تغییرات نرخ ارز، از سوی بنیان‌های اقتصاد کلان حمایت نمی‌شوند.رئیس کل بانک مرکزی سپس با اشاره به کاهش نرخ تورم، سود بانکی جذاب و روند مثبت تراز تجاری نوشته است: با توجه به این که بنیان‌های اقتصادی، جهش و نوسانات اخیر بازار ارز را تایید نمی‌کند، لذا ماهیت این تحولات بر خلاف سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ از جنسی نیست که واجد آثار ماندگار باشد. کما این‌که در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ نیز بخشی از جهش نرخ ارز، به دلیل عوامل انتظاری بود که بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم و اصلاح انتظارات، در طی زمان تعدیل شد. ولی ا… سیف در ادامه با اعلام این مطلب که افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر یک شوک انتظاری است و پایدار نخواهد بود، نوشته است: نگاهی به روند نرخ ارز طی سه سال اخیر نشان می‌دهد که نوسانات نرخ ، تحت تاثیر عواملی مانند تقاضای فصلی (اربعین و سال نو)، رابطه برابری ارزها در بازارهای جهانی و تقویت نرخ دلار، انتظارات در خصوص زمان اجرای برجام و نوسانات فصلی عرضه ارز توسط صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی (شرکت‌های پتروشیمی)، قرار داشته است. روند تحولات بازار ارز در این سال‌ها نشان داده است که پس از سپری شدن تعطیلات سال نو میلادی و خروج تقاضای فصلی از بازار و همچنین تقویت عرضه ارز از سوی صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی که معمولاً در ماه‌های پایانی سال شدت می‌گیرد، نرخ ارز در سه ماهه چهارم از روندی نزولی برخوردار بوده است. به عنوان مثال در سال ۱۳۹۳، حداکثر نرخ دلار در همین ایام معادل ۳۵۹۵ تومان بود، حال آنکه نرخ دلار در پایان سال به ۳۳۹۹ تومان تقلیل یافت. به همین صورت در سال ۱۳۹۴، حداکثر نرخ دلار معادل ۳۷۳۷ تومان بود، حال آنکه در پایان سال به ۳۴۷۲ تومان کاهش پیدا کرد.
معاون ارزی بانک مرکزی: نوسانات دلار، هیجان فصلی است
در همین حال معاون ارزی بانک مرکزی گفت: نوسان اخیر بازار ارز بیشتر ناشی از هیجان و شرایط فصلی بوده است.به گزارش مهر، غلامعلی کامیاب ظهر پنج شنبه در گفت و گو با اخبار ساعت ۱۴ شبکه یک سیما افزود: اگر به روند تغییرات نرخ ارز در سال های اخیر بنگریم در می یابیم که معمولا در فصل پاییز شاهد یک روند افزایشی هستیم و امسال هم مانند سه سال گذشته این افزایش را تجربه کردیم. کامیاب گفت: این افزایش ناشی از عواملی مانند تقاضای مسافرتی و زیارتی، افزایش تقاضا برای واردات کالا و تسویه حساب‌ها به علت نزدیک شدن به پایان سال میلادی است.
آذر و دی ماه گرانی دلار است
بررسی خراسان از اظهارات سیف و کامیاب درباره فصلی بودن گرانی دلار در روزهای اخیر نشان می دهد که آذر و دی ماه سال های پیش نیز با گرانی دلار نسبت به ماه های قبل و بعد همراه بوده است. براساس گزارش شاخص های ماهانه اقتصادی که توسط بانک مرکزی منتشر می شود، قیمت دلار در سال های ۹۳ و ۹۴ در ماه های آذر و دی روند صعودی داشته است. میانگین قیمت دلار در ماه های سال ۱۳۹۳، ۳۲۸۰ و در ماه های آذر و دی همان سال ۳۳۸۷ و ۳۵۱۹ تومان بوده است. همچنین میانگین قیمت دلار در ماه های سال ۱۳۹۴، ۳۴۵۰ تومان بوده که در ماه های آذر و دی همان سال ۳۶۳۹ و ۳۶۷۳ تومان بوده است.البته امسال گرانی دلار در سطح جهانی نیز در افزایش قیمت دلار موثر بوده است.
Print Friendly
ارسال دیدگاه

یادداشت ها
اخبار ویژه

 

Print Friendly